10:01 ق.ظ 1398/08/11 تعداد بازدید: 117

  تولید تخم چشم زده تمام ماده ایرانی در شهرستان فریدونشهر استان اصفهان

 با حمایت شیلات استان ،سازمان شیلات ایران و تلاش و کوشش انجام شده با توجه به سياست هاي سازمان شيلات ايران و تاكيد مديران ارشد كشور در سال رونق توليدملی مبني برحركت زيربنايي محكم واستوار به سمت خودكفايي اقتصادي در تمامي ابعاد و زمينه هاي اقتصادي و شكوفا شدن توان و پتانسيل هاي آشكار و نهان در كشور، مزرعه چشمه تنگوله شهرستان فریدونشهر طی شش ماهه اول سال جاری بیش از10 میلیون تخم سبزو چشم زده ماهی قزل آلا تولید  کرد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، این تولیدات  به عنوان پدافند غیر عامل در تامین نیازاولیه تولید درتوسعه آبزی پروری در کشور وهمچنین استان اهمیت زیادی دارد که در درجه اول پشتیبانی در جهت تامین نهاده های مورد نیازاین صنعت  ضروری ومهم  بنظر می رسد. 
براساس این گزارش برای  فعالیت مراکز پرورش ماهی قزل  آلا  در کشور، تامین بچه ماهی که یکی از حلقه های مهم محسوب می شود ودر حال حاضر بیش از 70درصد از طریق  واردات این نهاده در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد ودر صورت تولید در داخل کشوربا توجه به پتانسیل های موجود ، ازخروج ارز از کشور جلوگیری می کند.
این در حالی است که  واردات از خارج از کشور احتمال انتقال  بیماری های احتمالی وهمچنین عدم تامین به موقع آن می تواند  اختلال در تولید ماهی قزل آلا در کشورایجاد نماید . 
شایان ذکر است مزرعه مذکور در چند سال تلاش اخیربه عنوان یک مزرعه نمونه کشوری علاوه بر داشتن زنجیره تولید ماهی قزل آلا ،  به طور تخصصی  و با همکاری نزدیک با  گروه شیلات دانشگاه صنعتی اصفهان  و استفاده از توان علمی  این مرکز علمی موفق به تولید جمعیت مولد مناسب جهت تولید تخم چشم زدهوگله تمام ماده با کیفیت درطول سال برای اولین بار در کشورشده است  که تاکنون در کشورسابقه نداشته وبعضا در کشور های خارجی بسهولت فراهم نمی شود ، وهمچنین با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان وبهره برداری از مارکرهای ژنتیکی با تولید یک قطعه نر تغییر جنسیت یافته امکان بهر برداری با کیفیت را مهیا نموده است ونیاز به  نگهداری تعداد بالای ماهیان نر را کاهش داد ه است . که  این موفقیت بزرگ میتواند بخشی از نیاز به بچه ماهی مزارع در کشور را بر آورده نماید.  
ضمنا  پیش بینی می شود در طول سال جاری  بیش از 40 میلیون تخم چشم زده  در این مزرعه تولید گردد . 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران