10:04 ق.ظ 1398/08/11 تعداد بازدید: 108

  تعیین جنسیت ماهیان خاویاری به روش اولتراسونوگرافی در استان فارس

 مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی فارس با اعلام این خبر گفت : مزرعه رنگین کمان ملوسجان با تغییر کاربری با ظرفیت 330تن تولید ماهی قزل¬آلای رنگین¬کمان به 100تن تولید گوشت و 3 تن تولید خاویار در سال 1396 فعالیت پرورش ماهیان خاویاری خود را آغاز کرد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، علی فلاحی اظهار داشت:تامین مزرعه با برخورداری از تجهیزات و مکانیزسیون آبزی¬پروری و امکان بازچرخش آب و تصفیه فیزیکی و تزریق اکسیژن با تولید 60تن بیوماس ماهیان خاویاری از تعداد 19 هزار و پانصد قطعه انواع ماهیان خاویاری از گونه-های فیل ماهی، سیبری، ازون¬برون، قره¬برون، استرلیاد، شیپ در سال جاری موفق به برنامه¬¬ریزی تعیین جنسیت ماهیان خاویاری به روش اولتراسونوگرافی از تعداد 5500 قطعه ماهی سیبری با وزن میانگین 5-6کیلوگرم  و 1900قطعه فیل ماهی 4 ساله با وزن میانگین 18-25 کیلوگرم شده است. 
وی افزود : خانواده تاس ماهیان دیر به بلوغ جنسی می¬رسند و تشخیص جنسیت آن¬ها در سنین پائین از طریق نشانه¬های ظاهری غیر¬ممکن است. روش¬های تعیین جنسیت ماهیان خاویاری به روش¬های ژنومیکس، هورمون¬تراپی، بیوپسی، لاپراسکوپی و اولتراسونوگرافی می¬باشند. از روش های متداول تمایز جنس نر از ماده روش غیرتهاجمی اولتراسونوگرافی بوده و امکان تشخیصی مراحل اوولاسیون تخمک وجود دارد. 
این مقام مسئول خاطر نشان کرد ؛ ماهیان خاویاری ماده سیبری در سن 5 الی 6 سالگی و فیل ماهی در سن 10 الی 12 سالگی به رسیدگی جنسی می رسد و امکان استحصال خاویار وجود دارد. این مزرعه برای تحقق ظرفیت اسمی تولید 3 تن خاویار نیازمند برنامه¬ریزی برای نگهداری سالانه حداقل 30-35 تن ازماهیان خاویاری ماده است .


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران