8:36 AM 1398/02/18 تعداد بازدید: 512

  شهرستان حاجی آباد می تواند به قطب پرورش آبزیان آب شیرین و لب شور تبدیل شود

 در نشست بررسی پتانسیل های آبزی پروری شهرستان حاجی آباد مطرح شد: شهرستان حاجی آباد می تواند به قطب پرورش آبزیان آب شیرین و لب شور تبدیل شود.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات هرمزگان، مدیرکل شیلات هرمزگان در نشست بررسی ظرفیت های آبزی پروری شهرستان حاجی آباد که با حضور فرماندار شهرستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، مدیر کل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان  سازمان شیلات ایران ،معاون آبزی پروری شیلات استان برگزار شد از شهرستان حاجی آباد به عنوان قطب پرورش آبزیان آب شیرین و لب شور یاد کرد.
محسن یکتاپور در این نشست با اشاره به اهمیت آبزی پروری به ویژه شهرستان های دور از ساحل گفت: آبزی پروری علاوه بر رونق تولید و افزایش صادرات غیر نفتی می تواند نقش مهمی در اشتغال زایی و رونق اقتصادی کشاورزان داشته باشد.
وی  استفاده چند منظوره و حداکثری از منابع آبی این شهرستان، افزایش ظرفیت های بهره برداری آبزی پروری، افزایش سهم هرمزگان و کشور در بازار جهانی آبزیان، افزایش سرانه مصرف آبزیان، ارز آوری و ممانعت از مهاجرت روستائیان به شهر ها را از اهم مزیت های آبزی پروری در شهرستان حاجی آباد خواند.
یکتاپور ماهیان گرمایی شامل کپور نقره ای،سرگنده، کپور معمولی، کپور نقره ای، کپور علفخوار و ماهیان خاویاری ،میگوهای رونبرگی آب شیرین و میگوی وانامی آب شور را از اهم آبزیان قابل پرورش در این شهرستان خواند.
در ادامه فرماندار این شهرستان با اشاره به ظرفیت های خوب این شهرستان در حوزه کشاورزی به ویژه آبزی پروری گفت:مناطق باغات ،بخش مرکزی حاجی آباد، منطقه شهدادی،سیرمند و فارغان را مهمترین مناطق مستعد آبزی پروری این شهرستان خواند.
حمید جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت افزایش اشتغال در حوزه کشاورزی این شهرستان تاکید کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون گام های خوبی در این زمینه برداشته شده است.
مدیر کل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان  سازمان شیلات ایران با بیان اینکه آبزی پروری در شهرهای دور از ساحل یکی از راهکارهای مهم در کاهش فشار صید بر ذخایر طبیعی است گفت: خوشبختانه شیلات استان هرمزگان گام های خوبی در این زمینه برداشته است.

ناصر کرمی راد با اشاره به حمایت های خوب سازمان شیلات ایران از توسعه آبزی پروی در شهرهای دور از ساحل و منابع آبی شیرین گفت: بدون شک این مهم نقش خوبی در رونق تولید و رشد اقتصاد منطقه دارد.
در این نشست معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان برخورداری شهرستان حاجی آباد از رو خانه ها، زمین های باتلاقی مستعد پرورش آبزیان، استخرهای ذخیره آب کشاورزی منطقه و  سدهای آبخیز داری شهرستان را از اهم ظرفیت های زیر ساختی آبزی پروری این شهرستان خواند .
عبدالرسول دریایی برداشت ماهی خاویاری پرورشی از شهرستان حاجی آباد و در روستاهای جائین و طارم طی سال گذشته را  از موفقیت های مهم این شهرستان در حوزه آبزی پروری خواند و گفت: خوشبختانه کیفیت و ضریب تولید ماهیان تولید شده در این شهرستان بسیار بالاتر از حد مناسب و قابل انتظار بوده که این مهم نقطه قوتی برای صنعت آبزی پروری در این شهرستان است.
دریایی تصریح کرد خوشبختانه برنامه ریزی های خوبی در راستای ارتقای صنعت آبزی پروری این شهرستان صورت گرفته به طوری که نیاز به بچه ماهی این شهرستان برای سال۹۸ بالغ بر ۵۴هزار قطعه است.
معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان پرورش ماهی تیلاپیا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی را از جمله ظرفیت های خوب و قابل ایجاد در این شهرستان خواند و گفت :بدون شک این مهم نیازمند موافقت سازمان حفاظت محیط زیست است.
وی خاطر نشان شد شهرستان حاجی آباد بالغ بر سه هزارتن ظرفیت آبزی پروری دارد که تاکنون در همین راستا برای تولید حدود ۱۰۰ تن انواع آبزی مجوز صادر شده است.
شهرستان حاجی آباد با حدود 66 هزار نفر جمعیت در فاصله 160 کیلومتری شمال بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران