8:57 AM 1398/02/23 تعداد بازدید: 545

  مهیا شدن شرایط زیست «آرتمیا» در دریاچه ارومیه

 براساس آخرین ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه که پس از افزایش ترازآب دریاچه در اردیبهشت ماه سالجاری انجام شد، در هر مترمکعب از آب این زیست بوم ۴۰۰ عدد نوزاد (ناپلی)، ۴۰۰ عدد آرتمیای جوان و ۲۰۰ عدد آرتمیای بالغ وجود دارد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، علی نکوئی فرد رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان اینکه هم اکنون میزان جلبک دونالیلا سالینا به عنوان غذای اصلی آرتمیا ۱۲- ۱۰ میلیون سلول در هر لیتر آب دریاچه می باشد، افزود: اگر شرایط زیستی دریاچه خوب و غذا مطلوب باشد، بطور متوسط عمر این جاندار ارزشمند تا سه ماه است.
وی گفت: آرتمیای ماده در شرایط عادی و مطلوب روزانه ۵۴ نوزاد و در طول عمر خود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تخم مقاوم (سیست) آزاد می کند و تخم آرتمیا با توجه به کیفیت آن با قیمتی بین ۸۰ تا ۱۳۰ دلار قابلیت فروش دارد.
نکوئی فرد اضافه کرد: آرتمیا اورمیانا در شوری بین ۱۰ تا ۳۰۰ گرم در لیتر قابلیت زیست دارد، ولی ۸۰ تا ۱۵۰ گرم شوری در هر لیتر شرایط مطلوب برای زیست این موجود به شمار می رود که این شرایط هم اکنون فراهم است.
وی گفت: نگرانی از نابودی نسل باقی مانده از آرتمیا اورمیانا با بهبود شرایط دریاچه از بین رفته است و در صورت بروز مجدد بحران در آینده می توان شاهد وجود این نسل به صورت خود احیایی بود.
نکوئی فرد تصریح کرد: در شرایط خشکی سیست (تخم) در نمک می تواند قدرت حیات خود را پایدار نماید و موضوع بستگی به شرایط زیست محیطی آن دارد؛ به گونه ای که جنین موجود درتخم مقاوم می تواند تا چندین سال خود را در نمک حفظ کند.
رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان اینکه سیست آرتمیا از سال ۱۳۷۶ در این مرکز بصورت خشک و در شرایط خلاء در سردخانه نگهداری می شود، افزود: یکی از شرایط نگهداری تخم آرتمیا نگهداری در آب نمک اشباع و شیوه دیگر نگهداری خشک شده آن در جوار نمک است؛ هرچند درشرایط خشک و آبگیری شده توان ادامه بقا تا ۲۰ سال را دارد ولی در برخی مناطق از دریاچه قدرت احیا پس از ۲۰ سال نیز ثبت شده است.
وی با اشاره به نوع تغذیه این جاندار نیز اظهار کرد: آرتمیا هر چیزی زیر ۵۰ میکرون باشد بدون فیلتر کردن اعم از باکتری، مخمر، جلبک و شیرآبه را می خورد.

این مسئول افزود: جلبک های ریز که باعث تقویت آن می شود به ویژه جلبک دونالیلا عمده ترین تغذیه این گونه آرتمیاست که هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون سلول در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه وجود دارد و این زیست بوم از این جلبک ها غنی است.
وی با اشاره به پایش ذخایر آرتمیا گفت: دومین بانک ژن آرتمیای جهان در این استان تاسیس شده و اکنون سیست های۴۲ نقطه از جهان و ۱۷ نقطه از کشور و حوزه دریاچه ارومیه در بانک ژن آرتمیا جهت تعیین هویت و صدور شناسنامه ژنتیکی واقع در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور نگهداری می شود .در این راستا بانک ژن زنده آرتمیا اورمیانا نیز در ۸ استخر در وسعت ۱۰۰۰ مترمربع راه اندازی و آرتمیا اورمیانا در آن نگهداری می شود.
نکوئی فرد اظهار کرد: طی دو سال اخیر پایش ذخایرآرتمیای دریاچه ارومیه در چهار ایستگاه منتهی به جنوب دریاچه انجام می شد و امسال مقرر شده تا در ۱۰ نقطه از دریاچه پایش انجام شود. البته این موضوع وابسته به تامین اعتبار بوده و تا زمان تامین اعتبارنمونه برداری بطور انتخابی انجام خواهد شد.
لازم به ذکر است که آرتمیا با نام علمی Artemia جانداری است سخت ‌پوست که در آب‌های شور زندگی می‌کند، پیش از این دریاچه ارومیه یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان به شمار می رفت؛ آرتمیا در صنایع تکثیر میگو و ماهی و سایر آبزیان بعنوان غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
طبق گزارش ها، قیمت هر کیلوگرم آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به کیفیت آن حدود ۸۰ تا ۱۳۰ دلار است.
منبع: .maj.ir


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران