امروز : دوشنبه 12 خرداد 1399 بروزرسانی:1399/03/11

گالری تصاویر خبر

12:12 PM 1399/03/01 تعداد بازدید: 2

  مديركل شيلات سيستان وبلوچستان(آبهاي فراساحلي) گفت: روزانه حدود ۲۰۰ تن ماهي در اسكله صيادي كنارك تخليه و در بازار داخلي استان و ساير نقاط كشور عرضه مي‌شود.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، محمد شهلي بر اظهارداشت: اسكله صيادي كنارك يكي از بزرگ ترين اسكله‌هاي صيادي كشور محسوب مي‌شود كه به آبهاي آزاد متصل بوده و داراي حدود ۲۴۶ لنج صيادي و ۲۲۶ قايق صيادي است.

وي با اشاره به اين كه شهرستان كنارك يكي از قطب‌هاي صيد و صيادي در سيستان و بلوچستان است، بيان كرد: حدود چهارهزار و۵۰۰ صياد بر روي اين شناورها مشغول به فعاليت صيادي هستند.

مديركل شيلات سيستان و بلوچستان افزود: چابهار و كنارك همچنين با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صيد در ميان استان‌هاي جنوبي، ۴۰ درصد سهم صيد ايران و تامين بيش‌از ۶۰ تا ۷۰ درصد ماهيان صنعتي نقش مهم و بسزايي در اشتغالزايي و اقتصاد كشور ايفا مي‌كنند.

وي گفت: ۱۱ بندر ماهيگيري و جايگاه تخليه صيد شامل تيس، شهركنارك، رمين، زرآباد، پزم، هفت تير شهر چابهار، بريس، گواتر، جُد، تنگ و پسابندر و ۶ شهرك و ناحيه صنعتي با بيش‌از ۱۰۰ واحد توليدي صنايع شيلاتي در جنوب سيستان و بلوچستان فعال هستند.

شهلي بر با اشاره به اين كه حدود يكهزار فروند لنج و يكهزار و ۵۰۰ فروند قايق صيادي مجوزدار در قالب ۳۴ تعاوني صيادي در بنادر چابهار و كنارك فعاليت دارند، خاطرنشان كرد: سالانه صيادان اين استان ۳۱ درصد صيدكل كشور، ۳۶ درصد صيد آب‌هاي جنوب كشور و ۲۰ درصد كل توليد آبزيان كشور (صيد و آبزي پروري) را انجام مي‌دهند كه اين فعاليت‌ها چابهار و كنارك را در رتبه دوم صيد در اقيانوس هند بعد از اندونزي و رتبه اول صيد در غرب اقيانوس هند قرار داده است.

وي ادامه داد: چابهار و كنارك به دليل وجود شرايط مناسب از جمله زمين‌هاي بلااستفاده ساحلي، نيروي كار ساده، فناوري بومي شده و قابل دسترس، بازارهاي نسبتا شناخته شده جهاني و ارزش صادراتي آبزيان(ماهي، ميگو وساير آبزيان دريايي) در توسعه آبزي‌پروري، مي‌تواند نقش مهمي در افزايش اشتغال، ارزآوري و توسعه روستايي در مناطق ساحلي جنوب استان ايفا كند.
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)