امروز : پنج شنبه 21 فروردین 1399 بروزرسانی:1399/01/20

گالری تصاویر خبر

10:15 AM 1398/11/13 تعداد بازدید: 203
جعفروند مدير شيلات و امور آبزيان استان آذربايجان شرقي در چهل و يكمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران از اقدامات موثر و تلاش هاي انجام گرفته در خصوص سرعت بخشيدن به توسعه بخش شيلات استان در نخستين سال گام دوم انقلاب مواردي را جهت پاسخگويي و انعكاس عملكرد خود بيان نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران،   وي گفت: با اينكه آذربايجان شرقي يك استان غير ساحلي محسوب مي شود ، در طي چهل سال برنامه ريزي و تلاش مستمر در راستاي تامين امنيت  غذايي شهروندان وخودكفايي در توليدات محصولات پروتئيني دستاوردهاي چشم گير و برجسته اي داشته است. در دوران پيش از انقلاب توليد و مصرف آبزيان به عنوان يك ماده غذايي كه در رشد و سلامت جامعه نقش بسزايي دارد در حد صفر بود   پس از آن با عزم راسخ متوليان و دست اندركاران مديريت امور شيلات و آبزيان استان توانسته ايم كارنامه درخشان و در خور شان و منزلت نظام مقدس جمهوري اسلامي از خود به جا بگذاريم.
جعفروند افزود: توليد شيلات منطقه يك (شامل استانهاي آذربايجان شرقي ، زنجان و اردبيل )   در سال 1374 ، 391 تن بوده كه در سه استان فوق الذكر وتنها از منابع آبي استحصال گرديده است ، اين توليد در سال 97 تنها در استان آذربايجان شرقي به 5778 تن در تعداد حدود 500 واحد پرورشي، شش ميليون قطعه انواع ماهيان زينتي در تعداد 34 مزرعه و850 هزارقطعه زالوي طبي در تعداد 2 مزرعه رسيده است .
مدير شيلات و امور آبزيان آذربايجان شرقي اظهار داشت:   اين استان با داشتن تعداد حدود 150 باب سد خاكي كوچك و بزرگ ، 40000 حلقه چاه مجاز ، 66 رشته رودخانه فصلي و دائمي و 3600 دهنه چشمه و قنات داراي پتانسيل هاي آبي مناسبي براي توسعه آبزي پروري مي باشد. ، طبق بررسي هاي كارشناسي بعمل آمده و با توجه به پتانسيل هاي موجود اين بخش در كمترين زمان با شناسايي منابع مستعد ، رفع موانع توليد، برنامه ريزي مناسب و جذب و معرفي سرمايه گذاران بخص خصوصي به چرخه توليد   توانايي رساندن توليدمحصولات شيلاتي استان را به   بيش از 19000 تن در سال را داريم.
جعفروند ادامه داد:   شعار سال ۹۸ به نام «رونق توليد» به‌عنوان راهبردي مهم در تحقق رونق توليدات ملي و اقتصاد بوده كه نكته‌سنجي مقام معظم رهبري نشانه تدبير مدبرانه از سوي ايشان است   و با توجه به تأكيدات و رهنمودهاي معظم له كه در پيام نوروزي خود تأكيد داشتند مشكل اساسي كشور، مشكل اقتصادي است. در همين راستا مديريت شيلات استان جهت تحقق اين شعار و در جهت نيل به اهداف عالي گام دوم انقلاب خود را مكلف به تلاش بيشتر توام با برنامه ريزي منسجم و اقدامات موثر ديد.
مدير شيلات و امور آبزيان آذربايجان شرقي به برخي از اقدامات و طرح ها   براي پيشبرد سريع توسعه رونق توليد در بخش به شرح زير اشاره كرد و گفت: 
جلسات مكرر و فراواني را با مسئولين عالي رتبه سازمان ها و ادارات كل استان و به تبع آن با فرمانداران شهرستان هاي مورد نظر برگزار كرديم و با جلب حمايت و هماهنگي مجموعه مسئولين دست اندر كار و مرتبط و ايجاد شرايط مناسب براي تسهيل و رفع موانع توليد در بخش هم اكنون در سطح استان شاهد به جريان افتادن حركتي بزرگ براي سرمايه گذاري در اكثر شهرستان ها هستيم. 
وي افزود: از جمله طرح هاي اولويت دار و مهم در جريان طرح پرورش ماهي در حاشيه رودخانه ارس در محدوده شهرستان هاي جلفا و خدافرين با حفر چاه سطحي به ظرفيت 6 هزار تن انواع ماهيان پرورشي ( كه پروژه هاي 20 تني انفرادي به تعداد 16 مورد در مرحله بهره برداري، 11 مورد در مرحله تاسيس و 64 مورد متقاضي در مراحل تكميل پرونده هستند. طرح جامع شركت خوشه صبا   در شهرستا خدآفرين شامل   پروژه   125   تني پرورش ماهي قزل آلا   و   125 تني ماهي كپور   ،   125 تني ماهيان خاوياري   و تكثيرو توليد 6 ميليون قطعه اي بچه ماهي قزل آلا و طرح 70 واحدي پرورش ماهي قزل آلا در حاشيه اراضي منطقه آزاد تجاري ارس در شهرستان جلفا   با تناژ 1400 تن در شرف تاسيس مي باشد).
جفروند تصريح كرد: طرح اولويت دار ديگر طرح پرورش ماهي در حاشيه ساير رودخانه هاي دائمي و پر آب استان( مجوز 100 حلقه چاه ) با توان توليد بيش از 2000 تن در سال است كه در محدوده شهرستان هاي هشترود، چار اويماق، مراغه و ورزقان در جريان مي باشد ( در شهرستان هاي هشترود و چاراويماق تا كنون 10 مورد پروژه 20 تني ماهي قزل آلا به بهره برداري و توليد رسيده و 4 مورد در حال تاسيس و 25 مورد متقاضي در مرحله تكميل و اخذ مجوزهاي قانوني هستند، در بخش زينق شهرستان مراغه پروژه 1000 تني شامل 50 واحد 20 تني در هفته دولت سال جاري كلنگ زني شد و هم اكنون در مرحله اخذ مجوزهاي قانوني و فاز عملياتي قرار گرفته اند و در شهرستان ورزقان توسعه طرح 200 تني پرورش ماهي قزل آلا با استفاده از تعداد 7 حلقه چاه حفر شده در حاشيه رودخانه حاجيلار   به 500 تني در منطقه محروم خاروانا (مزرعه آقاي مهرزاد ) به بهره برداري رسيده و توسعه طرح پرورش ماهي قزل آلا تا سقف 2000 تن در حاشيه رودخانه حاجيلار چاي در مرحله مطالعاتي است و موافقت هاي اوليه سازمان هاي ذي ربط كسب شده است.
وي با اشاره به اينكه پرورش ماهي درقفس به عنوان يكي از پروژه هاي اولويت دار مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در سال 95 استان تعريف شده   است افزود: كه درحال حاضر در دو سد قرخ آرخاج و ملايعقوب شهرستان سراب و سد زنوز شهرستان مرند جمعا 130تن ماهي قزل آلا با اين شيوه پرورش توليد مي شود. ليكن جهت شتاب دادن   به طرح پرورش ماهي در قفس در سال 98 سد ديگري كه وارد چرخه توليد خواهد شد سد خدافرين در كنار روستاي جانانلوي شهرستان خدافرين مي باشد و با توجه به وسعت و حجم بالاي ذخيره آبي، پيش بيني مي شود در صورت همراهي شركت آب منطقه اي استان، برنامه توليد مديريت شيلات استان با هماهنگي سرمايه گذار كه در شرايط فعلي واگذاري آن در مرحله نهايي قرار دارد محقق شود. با ورود توليدات ماهي در اين سد 2000 تن به ظرفيت توليد ماهي پرورشي استان اضافه مي شود. سد هاي آي دوغموش ميانه و تاجيار سراب دو سد ديگر هستند كه جهت مطالعه پرورش ماهي در قفس مد نظر بوده و در صورت حائز شرايط بودن به چرخه توليد به شيوه پرورش ماهي در قفس اضافه خواهند شد.
جعفروند طرح توسعه آبزي پروري در پاياب چاه هاي كشاورزي استان را يكي از طرح هاي عمومي مديريت شيلات و   آبزيان خواند و گفت: اين طرح قابليت اجرا در كليه شهرستان هاي استان را دارد و   هدف گذاري براي 10 در صد چاه هاي كشاورزي داراي مجوز با كاركرد 2000 ساعت، برق دار و در طول سال انجام گرفته و بي شك به راحتي مي توان از اين پتانسيل براي ارتقاي توليد در استان استفاده كرد ليكن برنامه هاي ترويجي و اطلاع رساني توسط كارشناسان پهنه و مراكز كشاورزي شهرستان ها صورت مي گيرد و جهت تسهيل و رفع موانع متقاضيان جلسات متعددي در شهرستان ها برگزار شده است. با اجراي اين طرح 2000 تن به توان توليدي استان افزوده مي شود. در طي سال جاري متقاضيان زيادي با تشكيل پرونده و اخذ مجوز هاي قانوني به چرخه توليد وارد شدند و يا در مرحله تكميل پرونده و مرحله تاسيس مي باشند.
مدير شيلات و امور آبزيان آذربايجان شرقي افزود: پي گيري سرمايه گذاري و اجراي طرح توسعه پرورش آرتميا با استفاده از آب تصفيه خانه شهر عجب شير در منطقه رحمانلو بمنظور تلاش براي دستيابي به منابع جديد آب و استفاده از آب هاي نامتعارف و پرورش آن در درياچه موجود در منطقه گردشگري بندر شرفخانه شهرستان شبستر(تحقق توليد به ميزان 40 تن بيوماس و 8 تن سيست آرتميا اروميانا) -   بررسي وارزيابي موانع توليد و پرورش زالوي طبي در استان توسط مسئولين سازمان شيلات ايران و توسعه پرورش ماهيان زينتي با هدفگذاري 10 ميليون قطعه با ساماندهي مراكز توليد و عرضه اين محصولات از ديگر اقداماتي بودند كه در سال رونق توليد برنامه ريزي و اجرايي شد و سرمايه گذاري هاي جديدي در بخش ساير آبزيان شكل گرفت.
جعفروند در پايان با اظهار اميدواري از روند جريان سرمايه گذاري و توليد در بخش آينده اي درخشان براي امنيت غذايي و توسعه استان پيش بيني كرد و گفت: شعار" افتخار به گذشته و اميد به آينده" شعاري است محوري و تاثير گذار ، چرا كه اين انقلاب با همت مردم با رهبري هاي امام (ره) و مقام معظم رهبري در چهار دهه مقاومت نموده و طوفانهاي سهمگين را پشت سرگذاشته است . اين گزارش گوشه اي از دستاورد هايي است كه بدست نمي آمد مگر با روحيه جهادي و در بستر انقلاب پر شور ملت ايران كه به رغم جنگ، تحريم و انواع توطئه هاي دشمنان كشور به آن رسيده ايم و مصمم و يك دل پيش خواهيم رفت.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)