امروز : شنبه 18 مرداد 1399 بروزرسانی:1399/05/18

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:17 AM 1399/05/11 تعداد بازدید: 2
درنشست تخصصي كارگروه شيلات كه به رياست استاندارهرمزگان و با حضور معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران، نمايندگان مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي ،معاون صيد و بنادر ماهيگيري شيلات ايران، رئيس سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان،مدير كل شيلات هرمزگان و جمعي از از مديران محترم  دستگاه هاي مرتبط ، متقاضيان و سرمايه گذاران طرح، صاحبنظران و ... در استانداري هرمزگان برگزار شد از پرورش ماهي در دريا( قفس) به عنوان گامي موثر در جهش توليد استان هرمزگان ياد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، استاندار هرمزگان در اين نشست كه با محوريت بررسي مشكلات وچالش هاي فراروي صنعت تكثير ماهيان دريائي و پرورش ماهي در دريا(قفس) در استان هرمزگان برگزار شد گفت: در مطالعات و ظرفيت يابي هاي پروش ماهي در قفس بايد مراقب بود با ديگر ظرفيت ها و صنايع موجود در مناطق ظرفيت يابي شده تداخل نداشته باشد.

دكتر فريدون همتي با بيان اينكه جامعه صيادان موجود شناخت خوبي به دريا و آبزيان دارند خواست تا از صيادان حمايت شود تا بتوانند به اين صنعت ورود كنند و محور اين صنعت قرار گيرند.

اين مقام مسئول در رابطه با تخصيص ارز به اين صنعت گفت: پيشنهاد مي شود بيمه تمامي سرمايه گذاري ها در حوزه خليج فارس و درياي عمان از جمله پرورش ماهي در قفس  را خود دولت بر عهده بگيرد تا ريسك سرمايه گذاري كاهش يابد.

وي با بيان اينكه بدون شك آبزي پروري ارز آوري به دنبال خواهد داشت گفت: زير كشت رفتن تمامي اراضي مستعد آبزي پروري استان در اولويت برنامه هاي استانداري هرمزگان قرار دارد.

استاندارهرمزگان بابيان اينكه ظرفيت و ذخاير درياي استان محدود است ساماندهي بالغ بر ده هزار شناور بي هويت در استان هرمزگان را خواستار شد .

وي با اشاره به ظرفيت هاي صيد و صيادي در آبهاي دور گفت: اميد است استان هرمزگان شاهد اعطاي مجوز صيد در آبهاي دور و اقيانوس ها باشد، چرا كه علاوه بر ايجاد اشتغال و رونق توليد ظرفيت هاي آبهاي دور نيز به چرخه اقتصادي كشور وارد مي شود.

در ادامه اين نشست، معاون وزير ورئيس سامان شيلات ايران با اشاره به حمايت هاي خوب در مجموعه استان هرمزگان و استانداري هرمزگان گفت: خوشبختانه استان هرمزگان در زمينه هاي شيلاتي به ويژه صيد و صيادي و آبزي پروري رتبه اول شيلات كشور را دارد كه اين مهم بيانگر ظرفيت بالاي استان در زمينه شيلات است.

دكتر نبي ا... خون ميرازيي  با اشاره به قرار گرفتن كشور در شرايط ظالمانه گفت: بدون شك در اين شرايط تسهيلات كم بازده  مي تواند نقش بسزايي داشته باشد .

وي با اشاره به حمايت هاي همه جانبه شيلات از بخش خصوصي گفت: در خصوص اسكله و موج شكن هاي صيادي واگذاري مديريت آنها از برنامه هاي دولت است كه فرصت خوبي مي تواند براي سرمايه گذاري باشد.

  معاون وزير ورئيس سامان شيلات ايران در اين نشست تصريح كرد: رويكرد سازمان شيلات ايران اولويت داشتن جامعه صيادي در ورود به پروش ماهي در دريا است.

اين مقام مسئول افزود: سازمان شيلات جمهوري اسلامي ايران به عنوان متولي امور آبزي پروري در كشور با توجه به مزاياي طرح هاي پرورش ماهي در دريا(قفس) همچون افزايش توليد و بهره وري، استفاده بهينه از منابع موجود و كمك به اشتغال بيشتر همواره در تلاش براي توسعه اين صنعت بوده است.

دكتر نبي ا... خون ميرازيي با اشاره به اينكه استان هرمزگان همواره به عنوان پيشگام و قطب پرورش ماهي در دريا مطرح بوده است گفت: خوشبختانه ميزان توليد ماهي در قفس كشور در سال98 بالغ بر 14هزار تن بوده است كه از اين ميزان استان هرمزگان توانسته بالغ بر 5هزار و 900 تن را به خود اختصاص دهد.

وي استفاده از پهنه هاي آبي شور كشور به علت محدوديت منابع آب شيرين كشور، دستيابي به توليد 200 هزارتن تا پايان برنامه ششم و 400 هزارتن در افق 1404 ، انتقال دانش فني و بومي سازي فن آوري ساخت، نصب و راه اندازي قفس هاي پرورش ماهي، آموزش و توانمندسازي نيروي انساني مورد نياز، توسعه آبزي پروري دريايي به منظور كاهش فشار بر صيد و حفظ گونه هاي با ارزش اقتصادي و محيط زيست، افزايش سرانه مصرف آبزيان در كشور و صادرات محصولات شيلاتي، توسعه اكوتوريسم دريايي و اشتغالزايي در جوامع محلي از اهم برنامه ها و اهداف ملي سازمان شيلات ايران براي اين صنعت خواند.

در ادامه دكتر احمد مرادي نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي  با اشاره به اينكه پرورش ماهي در قفس مي تواند يك عامل موفق براي تحقق برنامه ششم توسعه باشد گفت: رفع موانع و مشكلات سد راه اين صنعت عزم جدي همه دست اندر كاران را طلب مي كند.
احمد مرادي با تشكر از استاندار هرمزگان و رياست سازمان شيلات ايران در انتصاب نيروي بومي به سمت مديركل شيلات هرمزگان گفت: ما انتظاراتي كه از نمايندگان در رفع مشكلات اين صنعت مي رود به عنوان وظيفه خود مي دانيم.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه هرمزگان نقش مهمي در فعاليت هاي شيلاتي كشور دارد گفت: خوشبختانه استان هرمزگان توانسته سهم ويژه اي از توليدات شيلاتي را به خود اختصاص دهد.

 
دكتر محمد آشوري ديگر نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي در اين جلسه ضمن تشكر از انتصاب مديركل جديد شيلات هرمزگان و با بيان اينكه شيوه بهره برداري از دريا ازصيادي  به سمت آبزي پروري در حال حركت است گفت: صيد و صيادي بايد اقتصادي باشد و با ورود صيادان به آبزي پروي مي توان شاهد اتفاقات خوب بود.

محمد آشوري سختي تسهيلات بانكي و تامين وثيقه براي اخذ تسهيلات را از مشكلات سرمايه گذاري در اين صنعت خواند و گفت:  تا رسيدن به ثبات ارزي، نبايد توليد را رها كرد چراكه مزيت هاي صنعت آبزي پروري مي تواند پيشگام توسعه ملي باشد.


علي باقرزاده همائي در نشست با سرمايه گذاران و صاحب نظران پرورش ماهي در قفس ضمن قدرداني از حمايت هاي جدي استاندار، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و وزارت جهادكشاورزي گفت: دولت در ساير بخش هاي كشاورزي حمايت هايي دارد كه در بخش آبزي پروري نيز انتظار ارتقاي حمايت هاي دولت مي رود .

  وي افزود: خواستار ورود جامعه محلي به صنعت آبزي پروري و پرورش ماهي در قفس هستيم كه در اين خصوص بايستي رديف بودجه اي را به اين صنعت اختصاص دهيم.

رييس سازمان جهادكشاورزي هرمزگان در ادامه به موانع تامين نهاده ها براي صنعت آبزي پروري اشاره كرد و ابراز داشت: كشاورزي در تامين امنيت غذايي كشور نقش بسزايي داشته و در كمك ها نيز بايستي به صورت خاص اين بخش ديده شود.

اين مقام مسوول در پايان افزود: چنانچه كمك ها در موعد زماني به بخش كشاورزي اختصاص يابد بهره برداران اين بخش رغبتي وافر براي سرمايه گذاري خواهند داشت.

در اين نشست همچنين مدير كل شيلات هرمزگان با اشاره به اينكه خوشبختانه استان هرمزگان توان بالايي در پرورش ماهي در قفس(دريا) دارد گفت: مناطقي همچون قشم، هرمز، بندرلنگه، ابوموسي، جاسك و سيريك از ظرفيت هاي ويژه اي برخوردار هستند.

دكتر عبدالرسول دريايي از پرورش ماهي در قفس به عنوان يكي از طرح هاي مهم و موفق اقتصاد مقاومتي ياد كرد و گفت: پرورش ماهي در قفس(دريا) در دهه ۸۰ از جزيره هنگام آغاز شده و در سال هاي اخير با حمايت دولت، توسط بخش خصوصي بالغ بر ۵۰  قفس در استان خوشبختانه به چرخه توليد وارد شده است.

وي تصريح كرد: در فاز اول مطالعات بالغ بر ۱۲ هزار هكتار اراضي پشتيباني پرورش ماهي در دريا شناسايي شده كه خوشبختانه توانسته ايم توفيقات خوبي در اين زمينه داشته باشيم.

دريايي با بيان اينكه بيشترين ظرفيت اين صنعت بين استان هاي جنوبي كشور  است كه براي استان هرمزگان تا پايان برنامه ششم توسعه، بالغ بر ۴۰ هزار تن پيش بيني شده است.

اين مقام مسئول تصريح كرد تا كنون براي توليد  بالغ بر ۱۰۵ هزار تن پروش ماهي در قفس(رديا) در استان هرمزگان مجوز صادر شده است.

مدير كل شيلات هرمزگان با باين اينكه تا انتهاي سال ۹۸ حدود ۶۰ مجوز پروش ماهي در دريا و يازده مجوز تكثير ماهيان دريايي در استان صادر شده است افزود: همچنين گونه هاي سوكلا، صبيتي، سي باس، حلواسفيد، شانك اروپايي، هامور و راشگو را مناسب پروش ماهي در قفس براي خليج فارس خواند.

دريايي ورود جامعه صيادي به صنعت آبزي پروري استان را موفقيت آميز خواند و گفت: هرمزگان علاوه بر برخورداري از تعاوني هاي نمونه صيادي در كشور، خوشبختانه توانست نمونه هاي خوبي نيز در زمينه آبزي پروري به خود اختصاص دهد كه بعضاَ از صياداني هستند كه به آبزي پروري ورود كرده اند.

وي نيازمند بودن اين صنعت به تخصيص ارز دولتي را يكي از ملزومات امروز اين صنعت خواند و گفت: توسعه و خودكفايي اين صنعت نيازمند تخصيص ارز دولتي و همچنين حمايت همه جانبه مسئولان دولتي است كه در صورت تحقق اين مهم شاهد اتفاقات خوبي در مسير جهش توليد و خودكفايي صنعت پروش ماهي در دريا خواهيم بود.

اين مقام مسئول عدم تخصيص ارز دولتي، اعطا نشدن نشان تسهيلات بانكي كم بهره، مقررات سخت گيرانه بانكي براي اعطاي تسهيلات، تخصيص ناكافي اعتبارات عمراني مورد نياز براي مطالعات و ايجاد زير ساخت ها، مقررات سخت گيرانه وزارت صمت در قبال اين پروژه اقتصاد مقاومتي براي واردات بخشي از تجهيزات و كالاهاي مورد نياز اين صنعت، عدم پوشش بيمه ايي مناسب و … را از  اهم مشكلات و چالش هاي پيش روي صنعت تكثير و پروش ماهيان دريايي در استان هرمزگان خواند.

در ادامه اسحاق تندرو  مدير عامل اتحاديه تعاوني هاي سراسري كشور و استان ضمن تشكر از پيگيري هاي مسئولين استان و شيلات در خدمت رساني به جامعه صيادي گفت: بدون شك صيادان نيز خواهان مشاركت در صنعت آبزي پروري به ويژه پرورش ماهي در دريا  هستند.

گفتني است در اين نشست مديران دستگاه هاي مرتبط، متقاضيان، سرمايه گذاران طرح، صاحبنظران به بيان ديدگاه ها، چالش ها و راه حل ها براي رفع موانع اين صنعت پرداختند.

در پايان اين نشست طي لوح تقديري به امضاي وزير جهاد كشاورزي از دكتر همتي استاندار هرمزگان تقدير شد و همچنين از  دكتر ايرج حيدري معاون استاندار هرمزگان، صالح دريانورد رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان هرمزگان،علي باقرزاده همائي رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان هرمزگان طي حكمي به امضاي معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران تقدير شد.
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)