10:37 AM 1398/02/21 تعداد بازدید: 661

  توسعه پرورش ماهی در دریا، در سال رونق تولید

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان تاکید کرد: توسعه پرورش ماهی در دریا، در سال رونق تولید باحضور صیادان کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد کرد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات هرمزگان، باقرزاده همایی در نشست توسعه پرورش ماهي در قفس تعاوني هاي صيادي استان هرمزگان، گفت: جامعه صیادی با توجه به زیرساخت هایی که در اختیار دارد می تواند قدم های بزرگتر و موثرتری در حوزه تولید آبزیان بردارد.
باقرزاده در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های جامعه صیادی استان در توسعه اقتصاد غیر نفتی و رونق تولید، گفت: صیادان هم نیروی انسانی و هم امکانات لازم را در اختیار دارند و این یک مزیت نسبت به سایر بخش های خصوصی برای تولید آبزیان است، اگر سرمایه گذاری بخواهد در این حوزه ورود کند باید زیرساخت ها را تامین کند که طبیعی است هزینه هایی را متحمل شود.
وی تصریح کرد: ما در حوزه پرورش آبزیان و تولید ماهی در قفس حمایت های لازم را از جامعه صیادان خواهیم داشت.
باقرزاده همایی با اشاره به سود آوری صنعت آبزی پروری، گفت: با توجه به نرخ ارز می توان در حوزه صادرات نیز فعالیت هایی انجام داد که منجر به سود گردد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: علمی کردن فعالیت های شیلاتی با هدف افزایش تولید سطح زیر کشت میگو و ماهی در دریا(پرورش ماهی در دریا) از محوری ترین برنامه های در دستور کار شیلات هرمزگان است.
باقرزاده با بیان اینکه شیلات و به  ویژه آبزی پروی یکی از محورهای مهم توسعه استان است گفت: بدون شک ورود صیادان به حوزه های آبزی پروری نقش مهمی در این بین دارد.
تاثیر مشارکت جامعه صیادی در توسعه آبزی پروری 
محسن یکتاپور مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اهمیت تولید آبزیان به ویژه در راستای کاهش فشار بر ذخایر آبزیان گفت: مشارکت جامعه صیادی در توسعه آبزی پروری به خوبی طرح های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی می کند.
وی پرورش  ماهی در دریا را یکی از مهم ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان هرمزگان دانست و گفت: اداره کل شیلات استان  در راستای منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و سیاست های دولت یازدهم مبنی بر افزایش تولید و مشارکت جامعه صیادی در آبزی پروری در این زمینه پیشرو بوده است.
مدیر کل شیلات هرمزگان در ادامه اظهار داشت: صنعت شیلات و آبزیان به ویژه صیادی از قدیمی ترین و موثرترین راه های درآمدی مردم هرمزگان بوده که امروز با توجه به کمبود منابع آبزیان در دریا و افزایش جمعیت پیش از آنکه چالشی در این حوزه به وجود بیاید در سال های اخیر، شیلات استان با نشست های توجیهی مستمر توانسته به خوبی گام های اولیه را در سوق دادن جامعه صیادی هرمزگان به سوی آبزی پروری بر دارد.
یکتاپور حفظ ذخایر ،افزایش در آمد صیادان بومی، استفاده از ظرفیت های صید و صیادی مانند بنادر صیادی و ... و افزایش سرانه مصرف آبزیان  را از اهم مزیت های ورود صیادان به آبزی پروری خواند.
در ادامه معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان روند توسعه پرورش ماهی در دریا را در استان هرمزگان را روبه پیشرفت دانست و گفت: در جهان وضعیت صید یا ثابت بوده و یا روند رو به کاهش دارد که این نشان از اهمیت آبزی پروری است که خوشبختانه کشور ما به ویژه استان هرمزگان روند خوبی را در زمینه آبزی پروری داشته است.
عبدالرسول دریایی افزود: بیشتر کشورهای دنیا با توجه به ذخایر محدود آب شیرین و نیاز به پروتئین های دریایی و جلوگیری از آلودگی منابع آب داخلی به سمت آبزی پروری دریایی روی آورده اند که کشور ما توانسته موفق عمل کند.
وی ‫توليد بالا در مقايسه با ساير سامانه های پرورشی، كاهش هزينه های توليد و اقتصادی بودن طرح، ‌ سهولت مديريت پرورش، تنوع وگونه های مختلف، امكان برداشت اختياری همزمان با نياز بازار از نظر اندازه و ميزان، عدم نیاز به برق، اکسیژن و پمپاژ آب، کوتاه بودن زمان ساخت و راه اندازی سایت پرورش نسبت به سایر سیستم های آبزی پروری و پرورش همزمان چند گونه در قفس های جداگانه را از اهم  مزاياي پرورش ماهي در قفس نسبت به سایر روش های پرورش آبزیان خواند.‬
بر اساس این گزارش مقرر گردید، تعاوني هاي صيادي با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات هرمزگان درخواست خود را در قالب تعاونيها جهت دریافت مجوز ارائه دهند و همچنين  در اين خصوص تسهيلات مناسب و با بهره پايين در اختيار صيادان  قرار بگیرد .


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران