9:13 AM 1396/01/30 تعداد بازدید: 787

  صادرات 322 تن انواع آبزیان از آذربایجان غربی

 به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مدیر شیلات و امور آبزیان آذربایجان غربی گفت: سال گذشته 322 تن انواع آبزیان تولید این استان شامل بچه ماهی، شاه میگو و ماهی به ارزش یک میلیون و 650 هزار دلار به کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق و ارمنستان صادر شده است.

 
دکتر معصوم فصیح افزود: در این مدت 16 هزار و 800 تن ماهی در 408 مزرعه پرورش ماهی و 10 سد مجاز به صیادی این استان تولید شده است. به گفته وی در این استان انواع ماهیان گرم آبی و سرد آبی از جمله کپور، قزل آلا، آمور، بیگ هد را تولید و در یک بازار مستقیم، پنج بازارچه و 50 غرفه عرضه می شود.
وی بیان کرد: با هدف توسعه مراکز عرضه ماهی در هر کدام از شهرهای ارومیه، مهاباد، خوی، میاندوآب و پیرانشهر نیز پنج بازارچه عرضه ماهی راه اندازی می شود.
وی با اشاره به این که آذربایجان غربی در بین استان های غیر ساحلی مقام اول را در صید و صیادی ماهی داراست، اضافه کرد: 11 تعاونی در قالب 10 گروه صید و صیادی در این استان فعالیت می کند.
مدیر شیلات و امور آبزیان آذربایجان غربی گفت: سرانه مصرف ماهی در دنیا به ازای هر نفر 20 کیلوگرم و در ایران 10.6 کیلوگرم است و آذربایجان غربی با سرانه 6.62 کیلوگرم به ازای هر نفر نسبت به میانگین کشوری آمار پایینی دارد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی رتبه هشتم کشوری در پرورش ماهیان زینتی و پنجم را در پرورش ماهی قزل آلا داراست، اظهار کرد: 24 مرکز تکثیر ماهیان زینتی در استان فعالیت می کند و برای توسعه آن تلاش می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته در پرورش آرتمیا موفقیت خوبی در این استان حاصل شد و رویکرد توسعه پرورش آرتمیا در قالب مزارع کوچک در حاشیه دریاچه ارومیه و ایجاد اشتغال در این بخش آغاز شد.
آذربایجان غربی دارای آبزیان ارزشمندی چون آرتمیای دریاچه ارومیه و شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس است که تنها از منابع آبی این استان صید و به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
این استان از نظر تولید انواع آبزیان در بین استان‌های غیرساحلی طی سالیان متمادی مقام نخست را به خود اختصاص داده است و به لحاظ دارا بودن شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی و ظرفیت های آبی، مستعد آبزی ‌پروری به عنوان یک قطب مهم شیلاتی به ویژه در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در سطح کشور است.

گفتنی است نشست رسانه ای دکتر معصوم فصیح مدیر شیلات و امور آبزیان آذربایجان غربی به مناسبت برپایی سومین جشنواره طبخ آبزیان این استان برگزار شد لازم به یادآوری است این جشنواره روز دوشنبه 4 اردیبهشت ماه 96 در پارک جنگلی ارومیه - محل نمایشگاه بین المللی - با حضور خانواده ها و شرکت کنندگان مسابقه طبخ آبزیان برگزار خواهد شد.

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران