8:56 AM 1397/09/10 تعداد بازدید: 453

  برگزاری اولین نشست فرصت ها و چالش ها ی شیلات در گرگان

 اولین نشست فرصت ها و چالش ها در شیلات با همکاری اداره کل شیلات استان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از اداره کل شیلات استان گلستان در این نشست که با محورهای آبزی پروری، صید و صیادی، فرآوری محصولات شیلات و بوم شناسی برگزار شد ، همکاری و تبادل اندیشه بیشتر دانشجویان و دستگاه های اجرایی متولی امر شیلات در استان مورد تاکید قرار گرفت.
مدیر کل شیلات استان در این نشست با بیان اینکه دانشجویان و فارغ التحصیلان باید در عمل، توانمندی های خود را نشان دهند، گفت: شیلات در استان گلستان علاوه بر میگو، ماهیان سردابی، گرمابی و خاویاری ظرفیت های دیگری از جمله تولید و تکثیر زالو و جلبک و پرورش ماهیان زینتی را نیز داراست که در زمینه پرورش زالو استان ما پیش قدم در کشور است. همچنین در حیطه پرورش ماهیان زینتی نیز دانشجویان و فارغ التحصیلان می توانند با استفاده از تسهیلاتی که برای این کار در نظر گرفته شده است و با حداقل سرمایه، به عنوان یکی از مشاغل خانگی وارد این حوزه شوند.
وی در خصوص به کارگیری نیروهای متخصص و استفاده از توانایی علمی این قشر خاطر نشان کرد: در اداره کل شیلات استان شیوه نامه ای تنظیم کرده ایم که به ازای بهر ه برداری 40 هکتار از مزارع پرورش میگو، الزاما یک کارشناس شیلات فاقد کار که از سوی این اداره معرفی گردد، به کار گرفته شود که افراد جویای کار پس از ثبت نام و ارزیابی به بخش خصوصی جهت بکارگیری معرفی می شوند.
مهندس قدس علوی با تاکید بر استفاده از نیروهای متخصص در حلقه های قبل و بعد از پرورش میگو تصریح کرد: همواره دیدگاه شیلات استان علاوه بر پرورش میگو توجه به حلقه ها و زنجیره های قبل و بعد از آن نیز مانند فرآوری، عمل آوری، بسته بندی، تولید غذای آبزیان و ... نیز بوده است. مهم است فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته شیلات تجربه های عملی لازم را در کنار بخش خصوصی کسب کنند تا در آینده خود به عنوان گرداننده مجموعه و نیرو پرور مطرح شوند.
وی با اشاره به ارزآوری قابل توجه صادرات میگو برای کشور و استان بیان کرد: پیش بینی می شود در سال جاری 2300 تن صادرات میگو از استان انجام شود که میزان ارزآوری این صادرات 13 میلیون دلار خواهد بود.
مدیرکل شیلات استان گلستان یکی از راههای استفاده از وجود هزاران هکتار زمین های شور و لم یزرع استان را آبزی پروری دانست و اذعان داشت: در حال حاضر و با توجه به مشکلات از جمله کمبود آب و وجود هزاران هکتار زمین های شور و لم یزرع و وجود  آب های نامتعارف که در هیچ زمینه ای از جمله شرب، صنعت و کشاورزی قابل استفاده نیستند، می توان با پرورش میگو با استفاده از این آب های نامتعارف و زمین های لم یزرع این میزان ارز قابل توجه را وارد کشور کرد.
گفتنی است اولین نشست هم اندیشی فرصت ها و چالش ها در شیلات با حضور مهندس قدس علوی مدیر کل، مهندس سقلی معاون آبزی پروری، مهندس یحیایی معاون صید و بنادر ماهیگیری و مهندس جیران رئیس گروه بهبود و کیفیت بازار اداره کل شیلات استان ، دکتر آقایی مقدم رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان  آبهای داخلی گرگان و جمعی از کارشناسان شیلات، استاتید و هیئت علمی دانشگاه، پرورش دهندگان و عمل آوران میگو، ماهیان سردابی، گرمابی ، خاویاری و زینتی،   فارغ التحصیلان و دانشجویان شیلات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران