12:50 PM 1398/02/28 تعداد بازدید: 382

  تولید بچه ماهیان خاویاری افق جدیدی در توسعه آبزی پروری استان فارس

  در مسیر توسعه صنعت آبزی پروری با تاکید بر گونه ماهیان خاویاری، رسیدن به اهداف تولید بچه ماهیان مورد نیاز از مولدین پرورشی، دستاورد مهمی در راستای نقشه راه ماهیان خاویاری است و گام مهمی برای تحقق پرورش تمام دوره ای ماهیان خاویاری محسوب می شود.

 
 به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل ازشیلات فارس،  مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت : ماهیان خاویاری از نظرارزش اقتصادی و ارز آوری در سطح بین المللی از جایگاه ویژه ای برخورداراست. تامین بچه ماهیان، تاکنون با حمایت مراکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری دولتی با استفاده از مولدین صید شده از دریای خزر با هدف بازسازی و احیاء ذخائر ماهیان خاویاری  دنبال شده است. 
علی فلاحی با اشاره به اینکه برنامه ریزی تولید مولدین اهلی و توسعه مراکز تکثیر بخش خصوصی در راستای حمایت از توسعه این صنعت فرایندی است که طی سال های اخیر از سوی سازمان شیلات ایران پیگیری شده است افزود : با بکارگیری کارشناسان فنی و تخصصی درمزرعه« شرکت سهامی خاص تولید و توسعه آبزیان پارس مهرخاویار » در شهرستان استهبان استان فارس که فعالیت خودرا از شهریور سال 1387با ظرفیت تولید 45 تن گوشت ماهیان خاویاری آغاز کرد، تولید مولدین اهلی یکی از برنامه های مهم مدیریت فنی این مزرعه بوده است. نتایج سرمایه گذاری، همت و تلاش برای دستیابی به این اهداف ، نه تنها برای تولید گوشت  ماهیان خاویاری بلکه تولید خاویار از انواع گونه های ماهیان خاویاری با کیفیت دان یک(امپریال) و مولدین پرورشی مناسب برای تکثیر ماهیان خاویاری این مزرعه محقق شد. 
این مقام مسئول خاطر نشان کرد : عملکرد تولید دو سال اخیر این مزرعه ؛ صادرات 30تن گوشت ماهیان خاویاری به کشور روسیه و تولید 535 کیلوگرم خاویار از انواع گونه ماهیان خاویاری، همچنین تامین مولدین پرورشی به تعداد 336 قطعه  از گونه Acipenser baerii،Acipenser stellatus،Husohuso  و ارسال به مرکز تکثیر ماهیان خاویار طلائی سد سنگر و مرکز تکثیر آب کنار استان گیلان، از اقدامات حائز اهمیت این مزرعه در تولید بچه ماهیان خاویاری بوده است . 
علی فلاحی اظهار داشت : در سال جاری از تعداد 31 قطعه ماهیان خاویاری سیبری این مزرعه با میانگین وزن 10کیلوگرم تعداد 45000قطعه بچه ماهی سیبری با میانگین وزن 3 گرم تولید شده است .این مزرعه در نظر دارد با ورود 18000قطعه بچه ماهی سیبری تولید شده با هماهنگی دفتر بازسازی ذخائر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران با تعرفه دولتی ، بچه ماهیان خاویاری مورد نیاز مزارع ماهیان خاویاری استان فارس و مزارع جنوب کشور را تامین و تسهیل نماید. 
وی در پایان تصریح کرد: تحقق تلاش اولین پرورش دهنده ماهیان خاویاری  استان فارس افق جدیدی در پرورش تمام دوره ای ماهیان خاویاری ایجاد نموده و در برنامه ریزی  خروج از یک محدودیت اساسی در تولید بچه ماهی خاویاری  گامی مهم و موثر در استان فارس پیگیری و اجرا شده است. 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران