10:00 AM 1398/02/29 تعداد بازدید: 653

  قابلیت های شیلاتی، بستری مناسب برای جذب سرمایه گذار و اشتغال فراگیر

 مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی به همراه  دکتر بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی، روز شنبه 28 اردیبهشت 98 از سازمان شیلات ایران بازدید کرد و در جلسه ای با رئیس سازمان شیلات ایران، معاونین و مدیران داخلی این سازمان به بررسی برنامه های شیلات ایران پرداخت و رهنمودهای لازم را ارائه نمود.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران، ضمن ارائه گزارشی جامع از عملکرد سال 97 بخش های مختلف شیلات، روند پیشرفت های این بخش در حوزه آبزی پروری، صید و صیادی، صادرات و واردات، اشتغال زایی و کارآفرینی، سرانه مصرف آبزیان، توسعه پرورش ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی را ارائه کرد و اعلام نمود در بیشتر زمینه ها، از برنامه ی تفکیکی سال 97 جلوتر هستیم. البته آسیب شدید خشکسالی سال 97 در استان های جنوبی کشور، باعث شد بخش کوچکی از تکلیف آبزی پروری محقق نشود که امید داریم در سال 98 جبران شود. 
رییس سازمان شیلات، روند پرورش ماهیان خاویاری را رو به پیشرفت و توسعه عنوان کرد و افزود: در طول سال گذشته 2800 تن گوشت ماهیان خاویاری و5900 کیلو خاویار تولید شده است و گفت برای سال 98 تولید 3400 تن گوشت ماهیان خاویاری و 8000 کیلو خاویار پرورشی پیش بینی می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل چندانی در خصوص پرورش ماهیان خاویاری کشور وجود ندارد گفت: یک مشکل در این حوزه صیدگاه ها و سطح تعامل با شرکت مادر تخصصی است به طوری که سازوکار دریافت و تحویل ماهی مولد با کیفیت از شرکت مادر تخصصی بسیار ضعیف می باشد. 
دکتر خون میرزایی افزود: یکی دیگر از حلقه های اصلی در توسعه پرورش ماهیان خاویاری، راه اندازی پایانه های صادراتی است و خواستار مساعدت برای تامین تسهیلات برای راه اندازی پایانه صادراتی شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه گلوگاه توسعه این صنعت تامین بچه ماهی است، شیلات ایران تلاش کرده است در این زمینه بخش خصوصی را نیز فعال نماید و توانمندی بخش خصوصی را به کمک تامین بچه ماهی هدایت نماید.
دکترخون میرزایی گفت: در بخش میگو در سال 97 از 11 هزار هکتار سطح زیرکشت، بیش از 47 هزار تن میگوی پرورشی تولید شده است در حال حاضر از برنامه جلو هستیم و هدف سازمان شیلات در سال افق برنامه ششم توسعه تولید 60 هزار تن میگوی پرورشی است. 
وی بیان کرد: ما در بخش میگو از ظرفیت بالایی برخورداریم و مزیت نسبی پرورش میگو و سودآوری قابل توجه آن باعث جذب سرمایه گذاران شده است و سازمان شیلات نیز از این سرمایه گذاری ها استقبال و پشتیبانی خواهد نمود. 
دکتر حقیقی مجری طرح پرورش ماهی در دریا  اظهار داشت: پرورش ماهی در دریا فرصتی جدید در تولید و پرورش ماهی در ایران محسوب می شود. وی مشکلات طرح توسعه پرورش ماهی در دریا را افزایش در هزینه های تولید، سخت گیری سیستم بانکی، کمبود اعتبارات  عمرانی، عدم وجود جایگاه سازمانی، عدم همراهی وزارت صمت، تنوع گونه ای، آموزش و ترویج، مشکلات تامین ارز دولتی عنوان کرد.
براساس این گزارش مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی ضمن تشکر از زحمات و تلاش های مسئولین و دست اندرکاران صنعت شیلات کشور در خصوص پرورش ماهیان خاویاری اظهار داشت: خاویار ثروت ملی است و توسعه آن باید با توجه به قیمت و بازار موجود، در مرکز توجه ویژه قرار بگیرد و هر چه بیشتر یابد. 
حجتی گفت: تکثیر نباید گلوگاه باشد چون ماهیت کار شیلات تولیدی است با توجه به قابلیت هایی که در این زمینه وجود دارد انتظار می رود روند رو به پیشرفت باشد.
مهندس حجتی افزود:یکی از سرمایه های اصلی ما در کار، زمان و فرصت خدمت است که بایستی به خوبی آن را مدیریت کنیم و از آن استفاده کنیم. ظرفیت های شیلاتی کشور بسیار فراوان هستند، آنها را مطالعه و عملیاتی کنید، زیرا در شرایط اقتصادی کنونی کشور، ظرفیت های شیلاتی می توانند اشتغال، تولید و ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشند. تولید و پرورش ماهیان زینتی یکی از ظرفیت های برجسته ی شیلات کشور است که بایستی مورد حمایت ویژه قرار گیرد و اشتغال، تولید و ارزآوری آن افزایش یابد. در همه ی زمینه ها سرمایه گذاران را مورد تکریم و توجه قرار دهید و کار و درخواست آنها را تا حصول نتیجه پیگیری کنید ومشکلات آنها را حل کنید. 
وزیر جهادکشاورزی اظهار کرد: باید بستر مناسب در همه زمینه های شیلاتی علی الخصوص جذب سرمایه گذار و اشتغال در زنجیره شیلاتی از تولید تا بازار فراهم شود. 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران