امروز : چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی:1400/02/21

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:18 AM 1399/08/26 تعداد بازدید: 2
معاون توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران صنعت آبزي‌پروري را راه‌كار مناسبي براي حفاظت از ذخاير دريايي در كنار پاسخ به تقاضاي بازار دانست و به نقش قوه قضاييه در رفع موانع توليد و حمايت از اين صنعت اشاره كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكترحسينعلي عبدالحي در خصوص صنعت آبزي‌پروري با بيان اينكه اين صنعت در راستاي حفظ محيط زيست و همگام با حفاظت از منابع دريايي است، گفت: نه تنها فشار به دريا و صيد آبزيان و استفاده از منابع و ذخاير دريايي كاهش پيدا مي‌كند بلكه مي‌توانيم در كنار حفظ محيط زيست دريايي، پاسخگوي نياز بازار و تقاضاي جامعه براي اين محصولات باشيم؛ به عنوان مثال با صيد ماهيان خاوياري از سال ۲۰۱۱ در درياچه خزر ممنوع شد، اما با كمك استفاده از اين صنعت در سال گذشته حدود ۱۰ تُن خاويار پرورشي در استان‌هاي شمالي كشور توليد شد و پيش‌بيني ما براي توليد امسال اين محصول حدود ۱۵ تُن است.

معاون توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران، توليد ميگو پرورشي را نمونه ديگر رشد و توسعه در اين صنعت اعلام كرد و با اشاره به توليد ۴۶ هزار تُن ميگو پرورشي در كشور، توليد محصولات مختلف آبزي‌پروري را نويدي براي حفظ بهتر دريا‌ها و كاهش استفاده از منابع و ذخاير دريايي دانست و افزود: با توليد محصولات دريايي از طريق آبزي‌پروري علاوه بر پاسخگويي به تقاضاي جامعه، مي‌توانيم بازار‌هاي بي المللي را هم حفظ كنيم.

وي در ادامه به برنامه‌هاي اين سازمان براي توسعه اين صنعت در كشور اشاره و تصريح كرد: برنامه‌هاي سازمان در راستاي افزايش سهم آبزي‌پروري در مقايسه با برداشت از درياست بطوريكه اميدورايم تا پايان برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۴ اين سهم را به بيش از ۵۰ درصد برسانيم.

به گفته معاون توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران، در سال گذشته اين صنعت با توليد ۵۲۶ هزار تُن انواع ماهيان گرم‌آبي، سردآبي، ميگو پرورشي، ماهيان خاوياري و برداشت از منابع آبي بر اساس رها سازي توانسته است سهم ۴۱ درصدي را در مقايسه با صيد از آن خود كند.

دكترعبدالحي در ادامه درباره طرح مطالعه و توسعه آبزي‌پروري بيان كرد: براساس اين طرح و در راستاي توسعه اين صنعت، مطالعات مجتمع‌هاي آبزي‌پروري انجام و مجوز‌هاي مربوطه صادر و به متقاضيان واگذار مي‌شد كه در حال حاضر اين طرح استاني شده است و  با مكاتباتي كه انجام شده است سازمان شيلات تعدادي از اين طرح‌ها را كه براي تامين اعتبار نياز به حمايت دارند از طريق ستاد تسهيل پيگيري مي‌كند.

    با توجه به گفته‌هاي دكترعبدالحي، ايجاد تاسيسات زيربنايي مانند جاده و يا انتقال آب و برق توسط دولت انجام و سپس به بخش خصوصي واگذار مي‌شد، اما با توجه به استقبال خوبي كه در حوزه پرورش ميگو وجود دارد ايجاد و ساخت زيرساخت‌ها نيز به خود سرمايه‌گذار واگذار شده است.

وي عمده توسعه آبزي‌پروري را مربوط به استان‌هاي ساحلي كشور ماندد هرمزگان و خوزستان در جنوب كشور و گلستان، گيلان و مازندران در شمال عنوان و بيان كرد: مشكلات مربوط به اين واحد‌ها معمولا در ستاد‌هاي رفع موانع استاني پيگيري مي‌شود.

معاون توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران، با اشاره به كمك‌هاي مقامات قضايي و دادگستري‌هاي استان‌هاي مختلف در حمايت از توسعه صنعت آبزي‌پروري و حل مشكلات واحد‌هاي توليدي اين حوزه گفت: پروژه پرورش ميگو در استان هرمزگان با ورود دادستان و رئيس دادگستري استان، توانست به فعاليت خود ادامه دهد.

با توجه به ممنوعيت صيد ترال و ضرورت توجه و حفاظت از ذخاير طبيعي و منابع دريايي كشور، به‌نظر مي‌رسد توجه به صنعت آبزي‌پروري در دريا و يا قفس يك راه حل مناسب براي پاسخگويي به اين ضرورت باشد كه در كنار آن، به نياز‌هاي حوزه اشتغال‌زايي و حفظ بازار‌هاي داخلي و جهاني و حفظ امنيت غذايي نيز پاسخ داده مي‌شود. موضوعي كه معاونت توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران توجه مجلس و نمايندگان مردم را به آن دعوت مي‌كند و خواستار تخصيص اعتبار مناسب در برنامه بودجه سال آينده است.
منبع: خبرگزاري ميزان

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)