امروز : چهارشنبه 13 اسفند 1399 بروزرسانی:1399/12/13

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:43 AM 1399/10/27 تعداد بازدید: 2
رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان آذربايجان شرقي از اختصاص آب سد حاجيلارچاي براي احداث مجتمع شيلاتي و شهرك گلخانه اي در ورزقان خبر داد. 

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران به نقل از مديريت شيلات آذربايجان شرقي، مهندس اكبر فتحي در جلسه مشترك دكتر رحمتي معاون عمراني استاندار آذربايجان شرقي با فرماندار شهرستان ورزقان، بخشدار، شهردار، مدير شيلات استان و اعضاي شوراي اسلامي خاروانا در محل بخشداري خاروانا از پيشبرد امور مربوط به ايجاد شهرك گلخانه‌اي و مجتمع پرورش ماهي با استفاده از ظرفيت سد حاجيلر در بخش خاروانا خبر داد و افزود: اجراي طرح‌هاي مذكور رونق قابل توجهي در افزايش ميزان توليد در شهرستان و استان به ويژه در بخش شيلات به دنبال خواهد داشت. 
وي هدف اصلي احداث سد حاجيلار را  تامين آب طرح ها و پروژه هاي صنعتي منطقه دانست و افزود: حدود 10ميليون مترمكعب آب براي بخش كشاورزي از اين سد تخصيص يافته است كه براي تبديل اراضي ديم منطقه، به اراضي آبي كافي است اما به دليل اختلاف ارتفاع در حدود 700 الي 800 متري در سه مرحله پمپاژ آب نياز است تا آب به اراضي مورد اشاره برسد. رئيس سازمان جهادكشاورزي استان با توجه به مطالعات انجام شده فاز شناختي جهاد كشاورزي استان و هماهنگي با سازمان آب استان گفت: با توجه به هزينه هاي اجراي پمپاژ در سه مرحله ، تبديل اراضي ديم به اراضي آبي براي كاربرد زراعي توجيه پذير نيست و كشاورز يا سرمايه گذار بايد به دنبال تكنولوژي روز و اجراي طرح هاي به روز باشد كه يكي از اين طرح ها، احداث گلخانه است. 
فتحي به مزيت هاي احداث گلخانه در منطقه اشاره كرد و گفت: گلخانه اي كه در شهرستان جلفا فعاليت مي كند ميانگين توليد 400 الي 450 تن در هكتار دارد و در اين صورت مي تواند انتقال آب تا ارتفاع 800 متري با سه مرحله پمپاژ را توجيه پذير كند و خوشبختانه با توجه به رغبت سرمايه گذاران براي احداث گلخانه، اين طرح در حال بررسي است.
در ادامه مدير شيلات استان افزود: مطالعات ديگري در حال انجام و ارزيابي است كه امكان استفاده از آّب براي مصرف گلخانه از آب خروجي پرورش ماهي را بررسي مي كند و تغييرات فيزيكي، شيميايي كه فضولات پرورش ماهي بر روي آب دارند را نشان خواهد داد. 
جعفروند گفت: اگر اين موارد، تغييري در آب ايجاد نكند باعث كاهش مصرف آب و صرفه جويي خواهد شد و سرمايه گذار هزينه چنداني پرداخت نخواهد كرد. 
وي يادآور شد: طبق قانون، مجتمع ها و بخش هاي صنعتي مانند مجتمع مس سونگون مي توانند در اينگونه پروژه ها مشاركت كنند و سازمان آب متعهد شده است كه در صورت نياز ميزان آب را از 10 ميليون به 15 ميليون مترمكعب افزايش دهد تا هيچ گونه مشكل كم آبي براي پروژه هاي كشاورزي وجود نداشته باشد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)