امروز : چهارشنبه 25 فروردین 1400 بروزرسانی:1400/01/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

1:06 PM 1399/11/18 تعداد بازدید: 2
رئيس شيلات ايران از بومي‌سازي تجهيزات ماهي در قفس كشور طي سه ماه آينده خبر داد و گفت: عقب‌ماندگي‌هاي موجود را جبران خواهيم كرد تا ظرفيت اشتغال شمال و جنوب كشور افزايش پيدا كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر خون ميرزايي در حاشيه بازديد از طرح آبزي پروري در آبكنار بندرانزلي با اشاره به فعاليت شيلات كشور، اظهار كرد: كل كار ما بر روي يك چهارضلعي قرار دارد كه سه ضلع تحقيقات، اجرا و بهره‌برداران آن برجسته‌تر و ضلع چهارم هم ضلع پشتيباني منابع مالي و تسهيلاتي است.

وي با بيان اينكه كل توليدات شيلاتي ما در سال ۱۳۵۷، ۳۲ هزار تن بوده، افزود: در سال گذشته اين توليدات يك‌ميليون و ۲۸۲ هزار تن شده و اين يعني ۴۰ برابر افزايش‌يافته است.

رئيس شيلات ايران با بيان اينكه پيش از انقلاب ۲۹ هزار تن صيد داشتيم، گفت: ميزان صيد اكنون ۲۶ برابر شده و به ۷۵۵ هزار تن رسيده است.

دكترخون ميرزايي با اشاره به ميزان توليدات آبزي‌پروري كشور نيز بيان كرد: آبزي‌پروري سه هزار تن در سال بوده كه ۱۷۵ برابر يعني ۵۲۶ هزار تن شده و ايران اكنون در دنيا رتبه ۱۹ آبزي‌پروري، رتبه ۲۶ صيد و رتبه ۲۳ در كل توليدات را داراست.

رئيس شيلات ايران با اشاره به رتبه ساير توليدات شيلاتي كشور در جهان، گفت: در بسياري از زمينه‌ها ما داراي رتبه نخست جهاني، در خيلي از رشته‌ها رتبه اول يا دوم خاورميانه و يا آسيا را داريم.

دكترخون ميرزايي با اشاره به حفظ توليدات شيلات در شرايط كنوني، افزود: باوجود تحريم‌هاي ظالمانه و باوجود همه‌گيري بيماري كرونا توليدات شيلات در كشور ادامه پيداكرده است و در هيچ كدام‌يك از شاخص‌ها، توليدات ما در حد سال ۹۸ باقي نمانده است.

وي با اشاره به اينكه در پرورش ميگو و ماهي (ماهيان سردابي و گرمابي، خاوياري) و پرورش انواع آبزيان ديگر مصرف سرانه صادرات و درآمد ارزي و تراز تجاري شاهد رشد بوده‌ايم، گفت: ما در پرورش ميگوي كشور در سال آينده بايد ۶۰ هزار تن توليد كنيم و در افق ۱۴۰۵ بايد به توليد ۱۰۰ هزار تن برسيم.

رئيس شيلات ايران با بيان اينكه ۲۵ هزار هكتار سطح زير كشت براي ميگو داريم، افزود: ميانگين توليدات ميگو طي سال‌هاي اخير بيش از چهار تن بوده است.

دكترخون ميرزايي يكي از عقب‌ماندگي‌هاي شيلات را در پرورش ماهي در قفس عنوان كرد و گفت: چون برنامه آن را بر اساس تكنولوژي كشور نروژ تنظيم كرديم و در اين مدت به خاطر مشكلاتي كه داشتيم نتوانستيم از آن كشور تجهيزات وارد كنيم و كارمان عقب‌مانده است.

  وي با ابراز اميدواري از بومي‌سازي تجهيزات پرورش ماهي در كشور، گفت: در دو سه ماه آينده كل تجهيزات پرورش ماهي در قفس را بومي‌سازي مي‌كنيم تا اين عقب‌ماندگي تاريخي را جبران كرده و آن موقع مي‌بينيم كه ظرفيت شمال و جنوب چقدر مي‌تواند براي ما اشتغال داشته باشد.

رئيس شيلات ايران با برشمردن فضاهاي ممكن براي بهبود توليد و پرورش ماهي در گيلان تصريح كرد: مهم‌ترين ظرفيت استان، مردم استان هستند چراكه در حوزه انساني و در بخش تحقيق و اجرا و بخش خصوصي نمونه است و خوشبختانه با مديريت خيلي خوبي كه در استان وجود دارد در همه زمينه‌هاي شيلاتي نوآور، پيشتاز و پشتيبان كشور است.

دكترخون ميرزايي با اشاره به اينكه بسياري از طرح‌ها به‌صورت پايلوت در استان گيلان اجرا مي‌شوند و بعد در سطح كشور توسعه پيدا مي‌كنند، بيان كرد: چشم‌انداز آينده براي توليد خاويار دنيا چشم‌انداز رتبه دوم، در توليد گوشت رتبه دوم دنيا هستيم كه اكنون در توليد گوشت بعد از ارمنستان و روسيه در رتبه سوم قرار داريم.

وي با استناد به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اقتصاد مقاومتي، افزود: شركت‌هاي دانش‌بنيان و شركت‌هاي صنعتي ايران تا امروز بيش از ۸۰ درصد اين تجهيزات را بومي‌سازي كردند و ما سه ماه پيش تجهيزات را به نوشهر مازندران آورديم و راه‌اندازي كرديم.

منبع: خبرگزاري فارس
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)