امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:04 AM 1400/04/08 تعداد بازدید: 2
وبينار تخصصي «تيلاپيا» امنيت غذايي، محيط زيست و توسعه پايدار ، توسط اتحاديه توليد و تجارت آبزيان و با همكاري و همراهي دانشگاه هاي تهران، گيلان و خليج فارس، سازمان شيلات ايران، موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور، انيشكده آبزيان، انجمن آبزي پروري ايران، اتحاديه شركت هاي تعاوني تكثير و پرورش ماهيان گرمابي سراسر كشور و كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان در تاريخ 7 تيرماه 1400 برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، عيسي گلشاهي سرپرست معاونت توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران در وبينار تخصصي «تيلاپيا» امنيت غذايي، محيط زيست و توسعه پايدار، توليد ماهي تيلاپيا را يك ضرورت براي كشور دانست و اظهار كرد: ماهي تيلاپيا صرفا از مواد غذايي گياهي تغذيه مي‌كند، در حالي كه ساير آبزيان از نهاده‌هاي گران‌تر با منشأ حيواني استفاده مي‌كنند كه هزينه توليد آنها را بسيار بالاتر مي‌برد.

وي افزود: در صورتي كه كارخانه‌هاي توليد خوراك اختصاصي اين گونه ماهي را توليد كنند، هزينه تمام شده آن بسيار كمتر خواهد شد و قيمت آن براي مصرف‌كننده كاهش قابل توجهي پيدا مي‌كند و در دسترس همگان قرار مي‌گيرد.

توليد 50 هزار تن ماهي تيلاپيا تا 5 سال آينده

در اين جلسه، مهدي شكوري مديركل پرورش آبزيان آب شيرين سازمان شيلات ايران با اشاره به اين كه ويژگي‌هاي قابل توجه اين نوع ماهي از دلايل توسعه پرورش تيلاپيا در دنيا بوده است، اظهار كرد: ماهي تيلاپيا ظرفيت خوبي از نظر بيولوژيكي دارد و مي‌تواند در آب‌هاي شور و لب‌شور رشد كند، همچنين رشد در تراكم بالا در واحد سطح و توقع غذايي پاييني دارد.

وي با بيان اين كه از سال 80 با هماهنگي سازمان‌هاي تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي و محيط زيست ماهي تيلاپيا را به صنعت آبزي‌پروري كشور معرفي كرده‌ايم، ادامه داد: تحقيقات زيادي در داخل كشور در حوزه زيست محيطي انجام شد اما توفيقات در پرورش اين ماهي به دليل حاشيه‌هاي به وجود آمده در كشور ما نسبت به دنيا بسيار كمتر است.

شكوري در رابطه با استان‌هاي پرورش دهنده اين ماهي تصريح كرد: اولين مزرعه پرورش ماهي تيلاپيا در سال 91- 90 در استان يزد افتتاح شد و پس از آن در 4 استان سمنان، خراسان جنوبي، يزد و قم، مزارع پرورش اين نوع ماهي شروع به فعاليت كردند اما اين ميزان با توجه به نتايج مثبت پرورش تيلاپيا قابل قبول نيست.

وي با بيان اين كه ميزان پروتئين تيلاپياي توليد داخل كشور 19 درصد بوده و در مقايسه با وارداتي آن 3.5 درصد پروتئين بيشتري دارد، خاطرنشان كرد: اين ماهي با قيمت مناسب مي‌تواند بخش مهمي از منابع پروتئيني سبد خانوار را تشكيل دهد.

مديركل پرورش آبزيان آب شيرين سازمان شيلات ايران اذعان كرد: ميزان توليد ماهي تيلاپيا در جهان 6 ميليون تن و در ايران پس از 10 سال صدور مجوز پرورش تنها 550 تن در سال است كه با برنامه ريزي هاي انجام شده تا 5 سال آينده به 20 تا 50 هزار تن خواهد رسيد.

تامين پروتئين با كمترين هزينه براي سبد خانوار

در ادامه اين جلسه، محمد پوركاظمي، رئيس گروه مشاورين مديريت ذخاير ژنتيك آبزيان سازمان فائو اظهار كرد: در جهان 6 عامل به عنوان خطر اصلي براي تنوع زيستي در نظر گرفته مي‌شود كه شامل تغيير اقليم، تخريب زيستگاه، صيد بيش از حد مجاز، آلودگي‌هاي صنعتي، كشاورزي، شهري، احداث سدها، ورود به حريم رودخانه‌ها، عدم رعايت حقآبه آبزيان و در نهايت گونه‌هاي مهاجم است.

وي با بيان اين كه تيلاپياي پرورشي در ايران مهاجم نيست، گفت: بحث مطرح شده در مورد ماهي تيلاپيا مربوط به خطر گونه‌هاي مهاجم مي‌شود اما گونه تيلاپياي پرورشي كه در ايران مجوز گرفته تيلاپياي نيل است و با نوع مهاجمي كه از آب هاي عراق به آب هاي خوزستان نفوذ كرده، متفاوت است.

رئيس گروه مشاورين مديريت ذخاير ژنتيك آبزيان سازمان فائو تصريح كرد: متوسط مصرف سرانه آبزيان در جهان 21 كيلوگرم است كه ما با توجه به جمعيت كشور براي رسيدن به اين رقم بايد يك ميليون و 650 هزار تن ماهي در كشورمان تامين كنيم.

وي با اشاره به اين كه ذخاير درياها در حال كاهش است، ادامه داد: تامين اين ميزان ماهي نيازمند توسعه در بخش پرورش است كه ماهي تيلاپيا مي‌تواند يكي از گونه‌هاي پرورشي باشد.

پوركاظمي خاطرنشان كرد: قيمت يك كيلوگرم قزل‌آلا 50 هزار تومان است، در حالي كه تيلاپيا مي‌تواند با نصف اين قيمت يعني 25 هزار تومان به دست مردم برسد و اين به معني تامين سبد آبزيان خانوار با هزينه بسيار كمتر است.

در ادامه متن افتتاحيه كه  توسط دكتر علي اكبر خدايي دبير اين وبينار قرائت شد به شرح ذيل ارائه مي شود:
بسم الله الرحمن الرحيم

  با نام و ياد خداوند و استعانت از درگاه الهي براي پيشرفت و موفقيت هاي روزافزون كشور "وبينار تيلاپياء امنيت غذايي ، محيط زيست و توسعه پايدار" را آغاز مي كنيم.
  مهمانان گرامي، اساتيد محترم، مسئولين و مديران اجرايي كه قبول زحمت كرده و در اين وبينار علمي شركت فرموديد؛ به همگي شما عزيزان عرض سلام و ادب و احترام دارم و از جانب برگزاركنندگان اين وبينار به پيشگاهتان خاضعانه درود مي فرستم.

بر خود لازم مي دانم از جناب آقايان دكتر پولين و پروفسور ادواردز كه دعوت ما را براي مشاركت در برگزاري اين وبينار پذيرفتند تشكر ويژه داشته باشم؛ همچنين قدرداني مي كنم از اساتيد ارجمند جناب آقايان دكتر پوركاظمي و دكتر سلطاني كه با ارائه هاي ارزشمندي كه خواهند داشت موجب غناي مباحث مي گردند.

در همين آغاز جلسه فرصت را مغتنم دانسته و وظيفه خود مي دانم با يادآوري سالگرد حادثه هفتم تير و درود فراوان بر روح پرفتوح شهداي اين روز و ساير شهيدان والامقام اين مرز و بوم، هم دردي خود را با اصحاب رسانه كشور و خانواده هاي داغديده خبرنگاران و سربازاني كه در حوادث اخير سقوط اتوبوس آسماني شدند ابراز و از درگاه خداوند متعال براي آنان علو درجات طلب، نمايم.

به عنوان دبيركل اتحاديه توليد و تجارت آبزيان ايران و از موضع فعالان بخش خصوصي شيلات كشور كه دغدغه سرمايه گذاري پايدار، توليد ايمن، تامين معيشت و غذا، اشتغال و ارزآوري در حوزه توليدات شيلات را دارد نكاتي را در خصوص صنعت تيلاپيا به عنوان يك راهبرد حياتي در نقشه راه امنيت غذايي كشور بيان مي دارم و اميدوارم كه در اين وبينار بتوانيم به اجماع نسبي مطلوب براي ترسيم مسير توسعه پايدار اين صنعت دست يابيم.

1- قبل از هر چيز لازم است يادآوري نمايم كه حرفه شيلات در كشور و حلقه هاي مختلف زنجيره ارزش آن ملي چهار دهه اخير على رغم تمام تحريم ها و ناملايمات، به گونه اي افتخار آميز، توام با پيشرفتي چشمگير بوده و امروز از شمال تا جنوب كشور و از غرب تا شرق ايران عزيز، شاهد مزرع مختلف آبزي پروري و فعاليتهاي صيد و صيادي و صنايع شيلاتي هستيم به گونه اي كه مي توان از فعاليت هاي توليدي شيلاتي به عنوان محصول انقلاب اسلامي و يكي از پايه هاي مستحكم و بوي امنيت غذايي كشور نام ببريم ؛ و كوتاه سخن آنكه در اين وادي پر جنب و جوش و فعال چرا تيلاپيا ؟

قطعا سخنرانان اين وبينار علمي كه با حضور انديشمندان حوزه امنيت غذايي تشكيل شده است به اين موضوع خواهند پرداخت ليكن اجازه فرماييد اشاره اي مختصر فقط به اين جمله داشته باشم كه پرورش قانونمند تيلاپيا مي تواند بخشي از راه حل عبور از بحران خشكسالي و پايداري امنيت غذايي كشور باشد كه اين روزها با توجه به شرايط حاكم بر اقليم و اقتصاد كشور ضرورت آن بيش از پيش لمس مي شود.

  2- يكي از دغدغه ها و نقايص بزرگ پرورش تيلاپيا در كشور ما عدم وجود نقد منصفانه كارشناسي و عمدتا نقد يكسويه و يكجانبه نگر است كه بيشتر به سمت اعلان بيانيه سوق پيدا نموده تا اعلام نظر كارشناسي كه اين نقيصه از منظر سرمايه گذاري بسيار حائز اهميت است و بايد برطرف شود.

3- در همه جاي دنيا و در اكثر موارد توسعه اي و از جمله طرح هاي شيلاتي ، همواره مناقشاتي بين متوليان اجرايي با آبزي پروران و دغدغه مندان محيط زيست و اكولوژيست ها و .... وجود دارد اما در نهايت اين حاكميت است كه بدون توجه به ديدگاه هاي صفروصدي (كه هيچ گاه محقق نخواهد شد) تصميم نهايي در آن موضوع خاص را اعلام خواهد كرد؛ انتظار ما از اين گفتگوها نزديك شدن به اين اجتماع مديريتي كلان است.

4- لازم است از يك سويه نگري هاي افراطي پرهيز و به دور از اتهام زني هاي بي مورد و استنادات غير علمي در فضايي آكنده از تعامل و حسن نيت و اعتماد به يكديگر اصلي ترين محورهاي ديدگاه مخالفين و موافقين به صورت كارشناسانه مورد بررسي و اقناع قرار گيرد. اين وبينار فرصتي براي اين امر مهم است.

5- موافقين و مخالفين توسعه تيلاپيا در ايران فرصت و انرژي بسياري جهت تقابل با يك ديگر صرف كرده اند كه هيچ نتيجه اي جز محروم ساختن صنعت آبزي پروري كشور از مزياي اين صنعت نداشته است در حالي كه منطقا بايد بيشترين تلاش و همت بر توجه علمي و عملي به الزامات توسعه پايدار زيست محيطي اين صنعت معطوف مي شد و همچنين مطالبه تامين حق آبه هاي مورد نياز تالابها و ديگر اكوسيستم هاي در معرض آسيب كشور مورد توجه قرار مي گرفت.

  6- وجود ترديد و تزلزل در اجراي مصوبات رسمي حداقلي در زمينه شيوه درست كار موجب شده مزارع مجازمان در ۴ استان مجاز محدود به شرايطي شوند كه تداوم كار را براي آنان دشوار نموده اما هيچ اطميناني از عدم توسعه زيرزميني بدون هر نظارتي در اين صنعت وجود نداشته باشد. اين يك مطالبه بزرگ فعالان آبزيا پروري از دغدغه مندان زيست محيطي است كه چرا خطر توسعه زيرزميني از نظرها دور مانده است.

7- در كنار مزيت ها و امتيازت اين گونه آبزي مورد علاقه آبزي پروران دنيا و ايران ، ابهامات و سؤالات مهمي در زمينه مهاجم بودن، مخاطرات اكولوژيكي، كيفيت و ارزش غذايي و.... تيلاپيا وجود دارد كه اختصاص به كشور ما نداشته و مورد توجه ساير كارشناسان و مجامع علمي تحقيقاتي و اجرايي دنيا بوده است. قطعا با استفاده از تجارب جهاني اين امكان وجود دارد كه با لحاظ كردن الزامات غيرقابل ترديد زيست محيطي، امكان توليد مطمئن و ايمن اين آبزي در كشور ما هم همانند ساير 134 كشور ديگر دنيا وجود داشته باشد. اميدواريم اين وبينار گامي در راستاي اين انتقال تجربه باشد.

  8- بدون هيچ پرده پوشي بايد گفت وضعيتي كه اكنون براي تيلاپيا در كشور به وجود آمده از نظر بهره وري از سرمايه هاي ملي در وضعيت مطلوبي قرار ندارد. پرورش دهنده بابت استفاده از بچه ماهي مطلوب سردرگم است،  حمايت هاي لازم از سرمايه گذاري انجام شده وجود ندارد؛ و كشور از جهت عدم توسعه صحيح و محروميت از مزاي اين صنعت فرصت هاي زيادي از دست داده است. اين وضعيت قابل تداوم نيست و بايد پايان پذيرد.

9- به دليل همين ترديد و عدم تصميم گيري ها تدوين استانداردها و تنظيم ضوابط وپروتوكل هاي صنعت تيلاپيا منطبق با شرايط كشورمان مغفول مانده و اين چالش بزرگي است كه مي بايست به سرعت چاره انديشي شده و از توسعه بدون ضابطه جلوگيري شود.

10- برخلاف ساير گونه ها ماهي تيلاپيا تنها آبزي مصرفي در كشور است كه قبل از توليد، بازار آن از طريق واردات ايجاد شده است. اين يك ويژگي منحصر به فرد براي افزايش مصرف سرانه آبزيان و فرصتي بي نظير فرا روي سرمايه گذاران اين صنعت و همچنين قطع واردات و كاهش نياز ارزي كشور است. اين مهم به تنهايي ارزش آن را دارد كه مسئولين كشور را به تسريع در رفع تنگناها و ريل گذاري صحيح توسعه صنعت تيلايباي كشور مجاب نمايد.

11- به عنوان آخرين نكته بر ضرورت توجه به نگراني هاي كارشناسان دلسوز و چهره هاي دغدغه مند پايداريا زيست بوم واكوسيستم هاي آبي كشور در كنار توجه به آثار مثبت اقتصادي و اجتماعي اين صنعت تأكيد مي نمايم و بدون آن كه مزاياي بي نظير تيلاپيا در تامين پروتئين حيواني از منابع ارزان قيمت، اشتغال زايي، محروميت زدايي ، حجم كم آب مصرفي، امكان توسعه در مناطق آب شور و لب شور، مطلوبيت از نظر فيله شدن و .... ده ها مزيت ديگر را عامل توسعه بدون برنامه اين گونه بدانيم بر اهميت دستيابي به يك اجماع علمي نسبي قابل قبول همگاني در جهت استقرار نظام توليد ايمن اين ماهي پافشاري مي نمايم.


فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)