امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:24 AM 1400/04/26 تعداد بازدید: 2

به منظور بررسي طرح بزرگ آبزي پروري در سواحل مكران با عنوان " زنجيره توليد ميگو در بريس چابهار "  جلسه اي با حضور دكتر خون ميرزايي معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران، دكتر جانعلي بهزاد نسب رئيس هيات مديره و مديرعامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه گذاري در بخش كشاورزي و مجري طرح توسعه سواحل مكران در بخش كشاورزي،  معاونين و مديران كل سازمان شيلات، نماينده سازمان فضايي ايران، نماينده سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري و نماينده سازمان امور اراضي در تاريخ 23 تيرماه 1400 در محل سالن جلسات سازمان شيلات ايران برگزار شد. 


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر بهزاد نسب پس از ارائه تاريخچه مختصري از روند تشكيل ستاد توسعه سواحل مكران در بخش كشاورزي و وظايف و اختيارات آن اظهار داشت: در منطقه بريس يكي از سايت هاي مهمي كه امكان توسعه آبزي پروري به ويژه پرورش ميگو در آن فراهم است يك سايت  24 هزارهكتاري در قسمت شمالي منطقه است. 
وي بااشاره به اينكه طرح بريس چابهار ابعاد اقتصادي و اجتماعي گسترده اي دارد افزود:  ابعاد اقتصادي آن بر كسي پوشيده نيست به طوري كه زنجيره ميگو از قبل از توليد و پرورش ميگو تا بعد از آن در عرصه  بازرگاني آن مدنظر مي باشد و برآوردهاي اوليه طرح نشان مي دهد كه 30 هزار فرصت شغلي را در آنجا به صورت مستقيم ايجاد خواهد كرد و طبيعتاً مشاغل غير مستقيم و متناسب ايجاد مي شود. در ايران نظير اين سايت را نداريم و حتي مي تواند به عنوان يكي از بزرگترين سايت هاي پرورش ميگوي دنيا مطرح شود و از آنجايي كه زنجيره ميگو مطرح است مي توانيم تحول بزرگي را در فعاليت هاي پيشين و پسين پرورش ميگو شاهد باشيم.
دكتر بهزادنسب بيان كرد: از حيث اجتماعي سرمايه گذار خودش را موظف به اشتغالزايي و توانمند سازي در منطقه مي داند و همچنين يك برنامه خيريه مدنظر است كه افراد بي سرپرست و بدسرپرست را سهام دار اين طرح بزرگ مي كند بدون اينكه مطالبه اي از آنها داشته باشد، همين افراد هم اگر نياز به كار داشته باشند در اين طرح بزرگ مشغول به كارمي شوند.
وي خاطرنشان كرد: تحول بزرگي در منطقه رخ خواهد داد و براي بخش كشاورزي هم اهميت فوق العاده اي دارد و به همين دليل، اين طرح يكي از اولويت هاي بخش كشاورزي قرار گرفت و به عنوان طرح مليِ تاثير گذار انتخاب شد و تمام توان وزارت جهادكشاورزي در راستاي اجراي آن  به كار گرفته شده است.
دكتر بهزادنسب اظهارداشت: يكي از موارد مطرح براي اين 24 هزارهكتار، دسترسي به آب درياي عمان است كه سر راه اين اراضي، اراضي  13800 هكتاري سازمان فضايي كشور قرار گرفته طبيعتا ما بايد اجازه اين را داشته باشيم كه بتوانيم عمليات رساندن آب دريا و تخليه فاضلاب منطقه را از اراضي سازمان فضاي كشور انجام دهيم كه براي اين كار مكاتبات و هماهنگي هاي لازم انجام شده است و در نهايت سازمان فضاي كشور طي مكاتبه با رييس سازمان شيلات موافقت خود را اعلام كرده است.
وي در پايان با اشاره به اينكه همه مقدمات صدور مجوزهاي لازم براي برنامه ريزي در حال انجام است افزود: سرمايه گذار برنامه هاي اجرايي خود را تنظيم كرده و هماهنگي ها را انجام داده است. 
دكتر خون ميرزايي ضمن ابراز خرسندي از برگزاري جلسه اظهارداشت: اميدوارم از رهگذر اين جلسه بتوانيم براي منطقه بسيار مستعد سواحل مكران متناسب با ظرفيت ها و برنامه هاي آن به گونه اي بستر سازي كنيم كه از اين ظرفيت ها به توليد، اشتغال و تقويت امنيت منطقه دست يابيم. 
وي افزود: بهره برداري از  استعداد بسيار بالاي اين منطقه مستلزم رفع مشكل و چاره جويي براي بهره مندي و برخورداري از اين موهبت خدادادي است كه طي پيگيري هاي انجام شده و همكاري و همدلي وزارت ارتباطات و اطلاعات  و مساعدت ويژه سازمان فضايي ايران امد است با واگذاري زمين معوض كه سازمان فضايي نيز به اهداف موردنظر خود برسد مقدمات كار فراهم شود .
در ادامه اين جلسه وحيد معدني مديركل دفترميگو و آبزيان آب شور سازمان شيلات با ارائه مطالب مبسوط در قالب پاورپوينت اظهار داشت: عمده ترين پرورش ميگو توسط كشورهاي پيشتاز مثل چين، هند، ويتنام، اكوادور، تايلندو اندونزي صورت مي گيرد. طبق آخرين آمار سازمان فائو در سال 2018 ، كشور ما توانسته است رتبه دهم را در دنيا با 47859 تن كسب كند.
وي افزود: در 10 سال اخير سرعت رشد توسعه ميگو از سرعت قابل توجهي برخوردار است و از سال 94 به بعد شاهد جهشي بوديم كه بخش اعظم آن ناشي از توسعه در سطح به صورت افقي و بخشي نيز ناشي از توسعه در ارتقاي بهره وري بوده است.
  معدني تصريح كرد: تا سال 99 از اهداف كمي توليد ميگو بيشتر از تكليف برنامه جلو بوده ايم كه اين نشان دهنده تلاش هاي سازمان شيلات و زيرساخت ها و جذب سرمايه گذار است. توسعه ميزان ميگو3233 تن به 48940 تن ارتقا پيدا كرده است پيش بيني مي شود كه ما بتوانيم به توليد 60 هزار تن دست پيدا كنيم اما قطعا الزامات و نيازمندي هاي دارد و    اگر همين روند حفظ شود ما مي توانيم تا پايان  سال آخر برنامه هفتم توليد بيش از 100 هزار تن را محقق سازيم .
وي با اشاره به ضرورت استفاده از ادوات مكانيزاسيون، نيروي انساني متخصص، ايجاد زيرساختها و تكميل زنجيره گفت: اگر همه اين ها دست به دست هم دهد مي تواند يك جهش بسيار بزرگي را طي ده سال آينده براي ميگو به عنوان يك ظرفيت قابل توجه براي كشور از نظر درآمدزايي و ارزآوري و محصول صادراتي به دنبال داشته باشد.
  معدني در پايان افزود: در موضوع تجارت و  بازار ميگو ، در دو بخش داخلي و بين المللي رو به رشد است. عمده بازارهاي منطقه اي ما روسيه و امارات و قطر و عمان است و بازارهاي فرامنطقه اي شامل چين، ژاپن، اتحاديه اروپا است  كه در اهداف توسعه بازارهاي خارجي ما بسيار موثر است.
عيسي گلشاهي سرپرست معاونت توسعه آبزي پروري و مديركل دفتر بهبود كيفيت، فراوري و توسعه بازار آبزيان سازمان شيلات نيز اظهارداشت : در گذشته بازاري را در داخل كشور براي ميگوي صيد دريايي وجود داشت كه به عنوان بازار لوكس و غيرعمومي شناخته مي شد اما با ورود ميگوي پرورشي، اين محصول از ليست كالاي لوكس خارج شد. اكنون برمبناي 48 هزار تن توليدي كه در سال گذشته داشتيم يك بازار با پتانسيل بالاي 35 هزار تن در داخل كشور داريم كه عملاً توليد ميگوي پرورشي تامين كننده بازار داخلي هم نمي باشد و بازار داخلي به عنوان پشتوانه بازار صادرات عمل مي كند.
وي اشاره كرد: در شرايط وقوع پاندمي كرونا عليرغم خسارات سنگين به بازارهاي صادراتي، بازار داخلي توانست به عنوان يك پشتوانه، ميگوي پرورشي را پشتيباني كند و طبيعتاً شرايط بسته بندي و فرآوري محصولات هم مي تواند به اين موضوع كمك كند؛ در چند سال گذشته سرمايه گذاري زيادي براي ارتقاي بسته بندي و فرآوري آبزيان به خصوص ميگوي پرورشي انجام شد در نتيجه واحدهاي مكانيزه ما از يك واحد در ابتداي سال 1392 به 13 واحد مكانيزه و نيمه مكانيزه در سال جاري رسيده است. اما در پروژه اي كه مورد بحث است با توجه به حجم توليدي كه براي آن پيش بيني مي شود بايد شرايط ويژه و مجزا فراهم شود .
   
اخبار تكميلي و جمع بندي جلسه متعاقباً اعلام مي شود. 

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)