امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:06 AM 1400/04/27 تعداد بازدید: 2
عمليات اجرايي احداث ۱۰۰ هزار واحد مسكوني كاركنان وزارت جهاد كشاورزي با حضور وزير جهاد كشاورزي و وزير راه و شهرسازي آغاز شد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مراسم آغاز عمليات اجرايي احداث ۱۰۰ هزار واحد مسكوني كاركنان وزارت جهاد كشاورزي براساس تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازي و وزارت جهاد كشاورزي با حضور كاظم خاوازي وزير جهاد كشاورزي، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي و مديران عامل بانك‌هاي كشاورزي و مسكن و نمايندگان شركت‌هاي پيمانكار اين پروژه در سالن جلسات وزارت جهاد كشاورزي برگزار شد.

آغاز عمليات احداث مسكن كاركنان جهاد در ۴ استان

در اين مراسم، كاظم خاوازي وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: يكي از مهمترين وظايف ما در وزارت جهاد كشاورزي رسيدگي به وضعيت رفاهي پرسنل وزارتخانه است و ما در راستاي مسكن دار شدن مردم ايران دو كار مشترك را با وزارت راه و شهرسازي آغاز كرده‌ايم.

وي افزود: اولين اقدام ما اين بود كه املاكي كه در كشور وجود دارد كه از كيفيت مناسب براي كشاورزي برخوردار نبوده و حق آبه ندارند، با كمك سازمان جنگل‌ها و سازمان امور اراضي كشور شناسايي كنيم و به وزارت راه و شهرسازي براي ساخت مسكن معرفي كنيم تا در طرح اقدام ملي مسكن در اختيار مردم قرار گيرد.

خاوازي ادامه داد: مسكن دار شدن پرسنل وزارت جهاد كشاورزي نيز براي ما بسيار حائز اهميت است و به همين منظور تفاهم نامه پروژه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسكوني كاركنان وزارت جهاد كشاورزي را با وزارت راه و شهرسازي به امضا رسانديم.

وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: براي اين پروژه سه كارگروه تشكيل داديم كه يكي از اين كارگروه‌ها، كارگروه شناسايي افراد بود تا افراد ضعيف‌تر وزارتخانه در اولويت قرار گيرند، كارگروه بعدي كارگروه شناسايي املاك بود تا تضادي با ماموريت‌هاي اصلي وزارتخانه نداشته باشد و رويكرد كشاورزي صدمه نخورد، كارگروه سوم نيز كارگروه شناسايي پيمانكاران بود كه توانستيم پيمانكاران خوبي را براي اين امر معرفي كنيم.

وي افزود: اين سه كارگروه از مهرماه سال گذشته كه موافقت‌نامه امضا شد در حال كار هستند و امروز در ۴ استان موفق به كلنگ زني اين ساخت و ساز شديم.

خاوازي، از روساي سازمان‌هاي جهاد كشاورزي استان‌ها خواست تا به سرعت نسبت به شناسايي املاك و پيگيري امور اقدام كنند تا اين روند با سرعت پيش برود.

تسهيلات ۸۰ درصدي بانك‌ به سازندگان مسكن

در ادامه اين مراسم، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي ضمن تشكر از وزير جهاد كشاورزي براي معرفي اراضي مناسب جهت ساخت مسكن، اظهار كرد: ما به دليل برداشت‌هاي نادرست از قانون چندين سال بود با فقر زمين در محدوده شهرها مواجه بوديم كه با همت وزير جهاد كشاورزي و معاونين اين وزارتخانه به يك برداشت واحد رسيديم و امروز اين فقر زمين براي عمران و آبادي شهرها برطرف شده است.

وي افزود: پس از امضاي تفاهم نامه در مهرماه سال ۹۹، حدود ۵۰ هزار هكتار اراضي شهري را در اختيار گرفتيم كه يك گام بزرگ براي پيشبرد برنامه‌هاي توسعه‌اي مسكن محسوب مي‌شود.

اسلامي خاطرنشان كرد: مهرماه سال گذشته تفاهم نامه ۱۰۰ هزار واحد مسكوني براي شاغلين و بازنشستگان وزارت جهاد كشاورزي را مبادله كرديم كه در اين راستا برنامه‌ريزي‌ها براي شناسايي جامعه هدف و اراضي و انجام مراحل قانوني براي تغيير كاربري‌ها و گرفتن مجوزها در اين ۱۰ ماه انجام شده است.

وي افزود: با فراخوان صورت گرفته، پيمانكاران مطرح كشور به اين پروژه ورود كردند و ما اميدواريم با پشتيباني‌هاي دو وزارتخانه پيمانكاران با سرعت و كيفيت مناسب اين واحدها را احداث كنند و واجدين شرايط از مسكن ملكي بهره‌مند شوند.

وزير راه و شهرسازي با بيان اين كه براي ما مهمترين اقدام شفافيت و پايداري برنامه ‌ريزي‌ها براي احداث مسكن بود، ادامه داد: براي هم افزايي سراسري در كل كشور اقدامات ويژه اي انجام شد و توانستيم يك نظام برنامه‌ريزي، سازماندهي و مديريت را تعريف، تبيين و عملياتي كنيم كه در قالب طرح اقدام ملي مسكن به منصه ظهور رسيد و مهمترين شاخصه اين طرح اين است كه همه ابعاد و الزامات طرح اعم از زيست محيطي، معماري و زيباسازي شهر، جامعه هدف را مدنظر قرار داده است.

وي در رابطه با تامين مالي پروژه گفت: طبق مصوبه‌اي كه از شوراي پول و اعتبار دريافت كرديم، بانك‌ها به سازندگان طرح اقدام ملي مسكن ۸۰ درصد تسهيلات مي‌دهند و آورده سازنده تنها ۲۰ درصد خواهد بود و با اين كار توان مالي براي انبوه ساز ايجاد خواهد شد.

اسلامي افزود: در بند دوم اين مصوبه، تسهيلات دريافتي سازنده قابل انتقال به خريدار است و فروش اقساطي براي خريدار صورت خواهد گرفت.

 

وزير راه و شهرسازي ادامه داد: در گام تكميلي در سال جاري، عدد تخصيصي براي هر واحد مسكوني را كه ۱۰۰ ميليون تومان بود به ۲۵۰ ميليون تومان در شوراي پول و اعتبار افزايش داديم و نسبت وام به قيمت تمام شده را به حدود ۶۰ درصد در مقياس واحدهاي مسكوني ارتقا داديم تا بتوانيم شاهد توسعه پايدار احداث مسكن در كشور باشيم.

وي در رابطه با طرح اقدام ملي مسكن عنوان كرد: در اين طرح، در ۱۰ هزار نقطه پروژه، حدود ۵۳۰ هزار واحد مسكوني در دست احداث داريم كه در فازهاي مختلف قرار دارد و ۴۰ هزار واحد از اين طرح را هفته گذشته در حضور رئيس جمهور افتتاح كرديم.

بانك مسكن، بانك عامل پروژه مسكن وزارت جهاد كشاورزي

در اين مراسم، شاهرخ شجري معاون توسعه مديريت و منابع وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: در روز ۲۸ مهر سال ۹۹ و طي ابلاغ وزير جهاد كشاورزي، مسئوليت اين پروژه بر عهده معاونت توسعه مديريت و منابع وزارت جهاد كشاورزي گذاشته شد تا سه كارگروه مورد نياز اين طرح را ايجاد و كار را آغاز كنيم.

وي افزود: براي ثبت نام كاركنان، سامانه‌اي را در وزارت جهاد كشاورزي راه‌اندازي كرديم كه ۱۳۲ هزار و ۸۳۰ نفر اعم از افراد شاغل، بازنشسته، مستمري بگير، شركتي و حجمي در اين سامانه ثبت نام كردند كه اطلاعات آنها در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار گرفت.

شجري تصريح كرد: از اين تعداد متقاضي، ۵۴ هزار و ۷۸۹ نفر در سامانه اقدام ملي مسكن ثبت نام كردند كه استعلام بند «ج» ۳۹ هزار و ۸۵۴ نفر ، استعلام استفاده از تسهيلات بانكي ۹هزار و ۴۶۳ نفر و سابقه مالكيت ۱۸ هزار و ۸۸۵ نفر قرمز شده است، همچنين ۹ هزار و ۱۴۶ نفر تمام استعلاماتشان سبز است.

وي افزود: در محور دوم هم استعلام اراضي مازاد انجام شده و ۲۴ استان اراضي مازاد خود را به وزارت راه و شهرسازي اعلام كرده‌اند.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت جهاد كشاورزي عنوان كرد: در حال حاضر استان‌هاي خراسان رضوي، سيستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبي مراحل كار را نهايي كرده و آماده عمليات اجرايي هستند.

وي افزود: استان‌هاي خراسان شمالي، بوشهر، شرق سمنان، جنوب كرمان، گلستان و اصفهان مراحل كار را انجام داده‌اند و به زودي وارد فاز اجرايي خواهند شد.

شجري ادامه داد: استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي، اردبيل، مازندران، لرستان، البرز و كردستان در حال پيگيري اخذ مجوز كميسيون ماده ۵ هستند، استان‌هاي زنجان، قزوين، مركزي و همدان فاقد اراضي مناسب  بوده و بايد از ظرفيت تهاتر ملك استفاده شود و ساير استان‌ها هم در حال برطرف كردن موانع و مشكلات هستند.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: براي تامين مالي و اخذ تسهيلات با بانك مسكن و كشاورزي مذاكراتي را داشته‌ايم و مقرر شد بانك كشاورزي عامليت را به بانك مسكن انتقال دهد تا بتوانيم از ظرفيت هاي اين بانك براي احداث واحدهاي مسكوني استفاده كنيم.

در پايان اين مراسم، در حضور وزير جهاد كشاورزي و وزير راه و شهرسازي، سه قرارداد ما بين شركت پرديسان سازه به عنوان كارگزار طرح مسكن وزارت جهاد كشاورزي و شركت‌هاي پيمانكاري كوزو، كيسون و درنا آوند امضا شد.

منبع: maj.ir
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)