امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:05 AM 1400/04/28 تعداد بازدید: 2

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، در ششمين همايش ملي خاويار و توسعه ماهيان خاوياري و صنايع وابسته، نظارت بهداشتي سازمان دامپزشكي كشور را ضامن توليد سالم و صادرات پايدار محصولات خاوياري عنوان كرد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر ماكنعلي، در ششمين همايش ملي خاويار و توسعه ماهيان خاوياري و صنايع وابسته، با اشاره به ارزش و اهميت صنعت پرورش ماهيان خاوياري، گفت: سازمان دامپزشكي كشور، داراي دو مسئوليت عمده و خطير است؛ يكي تنظيم مقررات بهداشتي براي تمامي محورهاي توليد، تكثير و امنيت زيستي در مزارع پرورشي و ديگري نظارت بهداشتي بر تمامي محصولات مرتبط دامي و شيلاتي.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، تاكيد كرد: به همين دليل توليد و صادرات محصولات خاوياري نيز از اين قاعده مستثني نبوده و نظارت بهداشتي اين سازمان، تمامي مراحل آن را در بر مي گيرد.

به گفته وي، اين نظارت ها و نيز سياستگذاري هاي مربوط به موارد بهداشتي، نه تنها مانع توليد نيست، بلكه تضميني براي سلامت جامعه و هموار كردن مسير صادرات و تجارت با بازارهاي بين المللي است. چرا كه سازمان دامپزشكي كشور، اصلي ترين و مهمترين سازمان متولي و مرجع ذيصلاح در امر سلامت محصولات دامي است و در اين حوزه بايد پاسخگو باشد.

به گفته اين مقام مسئول، سازمان دامپزشكي كشور توانسته است از بودجه ۸.۵ ميليون يورويي اتحاديه اروپا itc  استفاده كرده و nrp  (برنامه ملي پايش باقيمانده ها) ماهيان خاوياري را بر اساس مدل جديد طرح ريزي و اجرا كند. در اين مسير، بيش از ۱۰۰ واحد از مزارع پرورشي ماهيان خاوياري، توانسته اند كد مربوطه را دريافت كنند و محصولات شان را بدون هيچ مشكلي به بازارهاي بين المللي به ويژه كشورهاي اروپايي صادر نمايند. سازمان دامپزشكي نيز بمنظور اعمال كنترل و نظارت بهداشتي، بر اساس برنامه مراقبت تدوين شده، هر شش ماه يكبار از اين واحدها بازديد نموده و آنها را از نظر رعايت پروتكل هاي بهداشتي مورد سنجش قرار مي دهد.

دكتر ماكنعلي، با بيان اينكه در حال حاضر، صادرات فراورده هاي محصولات شيلاتي، در گروه a قرار دارد، افزود: اميد مي رود با همكاري بخش خصوصي و ديگر سازمان ها و ارگان هاي مرتبط، خللي در انجام وظايف نظارتي و سياستگذاري سازمان دامپزشكي كشور وارد نشود تا ضمن تداوم توليد سالم و بهداشتي، صادرات اين محصولات نيز رونق گيرد.

منبع: maj.ir

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)