امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:10 AM 1400/04/28 تعداد بازدید: 2


  معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران گفت: پارسال ميزان توليد خاويار به بيش از ۱۲ تن و گوشت ماهيان خاوياري به بيش از سه‌هزار و ۵۰۰ تن رسيد كه روند توسعه روزافزون توليد را نشان مي‌دهد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر نبي اله خون ميرزايي در حاشيه ششمين همايش ملي و نمايشگاه خاويار و صنايع وابسته كه به مناسبت روز خاويار ايراني در محل صندوق نوآوري و شكوفايي رياست جمهوري برگزار شد، افزود: اين درحالي است كه توليد خاويار در سال ۹۲ كمتر از يك تن و گوشت ماهيان خاوياري نزديك به ۶۰۰ تن بوده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار داشت: با ممنوعيت صيد تجاري ماهيان خاوياري پيرو توافق كشورهاي ساحلي درياي خزر، پرورش انواع اين ماهي روند پرشتابي را درپيش گرفته است.

وي با بيان اينكه برنامه توسعه صنعت پرورش ماهيان خاوياري در دستور كار جدي سازمان شيلات قرار دارد، اظهار داشت: در سال‌هاي اخير در برخي نقاط كشور، پرورش ماهيان خاوياري در قفس دريا در دستور كار قرار گرفت و تلاش داريم اين نوع پرورش توسعه يابد.

دكترخون‌ميرزايي با اشاره به اينكه خاويار فيل ماهي توليد ايران بهترين و گران‌ترين خاويار در جهان است، گفت: با توجه به مورد پسند بودن خاويار و گوشت ماهيان خاوياري در جهان و بالا بودن قيمت و ارزآوري صادرات آن، به‌طور رسمي از طريق گمرك جمهوري اسلامي و يا به شكل مسافر انجام مي‌شود.

  رييس سازمان شيلات ايران اظهار داشت: اكنون ميانگين كف قيمت خاويار فيل ماهي صادراتي ۸۰۰ دلار است كه البته ممكن است در بسته‌بندي‌هاي كيفي و شكيل قيمت آن به بيش از يك‌هزار و ۲۰۰ دلار هم برسد.

وي با بيان اينكه بيش از ۱۷۵ مزرعه فعال در زمينه پرورش ماهيان خاوياري در ۲۱ استان كشور فعاليت دارند، ابراز اميدواري كرد:‌با توسعه پرورش ماهيان خاوياري و توسعه صادرات بتوان توليد اين محصول را در استان‌هاي كشور افزايش داد.

به گزارش ايرنا، ششمين همايش ملي و نمايشگاه خاويار و صنايع وابسته با محوريت گرامي‌داشت روز خاويار ايراني، توليد ماهيان خاوياري در ايران و جهان، صادرات بازارهاي هدف و چالش‌ها، مديريت بهداشت بيماري و تغذيه، استانداردسازي در صنعت خاوياري، تقلب، قاچاق خاويار، خاويار فراوري و تضمين كيفيت و سازمان كورهاي صادركننده خاويار در محل صندوق نوآوري و شكوفايي رياست جمهوري برگزار شد.


فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)