امروز : چهارشنبه 13 مرداد 1400 بروزرسانی:1400/05/12

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

12:40 PM 1400/04/28 تعداد بازدید: 2

در هشتاد و دومين پويش ملي تدبير اميد براي جهش توليد 585 طرح وزارت جهادكشاورزي با سرمايه گذاري بيش از 11 هزار و 703 ميليارد تومان و اشتغال زايي 24 هزار و 133 نفر در حوزه هاي آب و خاك، صنايع تبديلي و غذايي، شيلات و شهرك هاي كشاورزي امروز 28 تيرماه 1400 با فرمان رئيس جمهور از طريق ويدئو كنفرانس به بهره برداري رسيد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، در اين آيين 14 پروژه شيلاتي در استان هاي هرمزگان، بوشهر، قزوين و سيستان و بلوچستان بهره برداري شد. 
در اين مراسم دكتر خون ميرزايي معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در گزارش تفصيلي اين افتتاحيه اظهار داشت: صنعت شيلات كشور، در چهار دهه‌ي عمر پربركت نظام جمهوري اسلامي، به رشدي پيوسته و شتابان در سرمايه‌گذاري، توليد، اشتغال، صادرات و ارزآوري دست يافته است. توليدات شـيلاتي كشـور از 32000 تن در سال 1357 به بيش از يك ميليون و دويست و بيست و دو هزار (1222000) تن در سال 1399 رسيده است و از همين روي، مصرف سرانه آبزيان نيز از 1 كيلوگرم در سال 1357؛ با رشد بيش از سـيزده برابري؛ به 5/13 (سيزده و نيم) كيلوگرم در سـال 1399رسيده است.
وي افزود: سازمان شيلات ايران، با توجه به ضرورت استفاده‌ي بهينه از منابع آب‌هاي شيرين داخلي و ظرفيت‌هاي سرزميني، توسعه‌ي آبزي‌پروري داخلي، ساحلي و دريايي، بهره‌برداري پايدار و مسئولانه از ذخاير آبزيان، افزايش بهره‌وري در استفاده از منابع و نهاده‌ها، توسعه و تقويت زنجيره‌هاي ارزش‌افـزا، ترويج آبزي‌مصرفي، توسعه‌ي بازارهاي هدف صادراتي، افزايش ارزآوري، رشد تراز تجاري، بومي‌سازي ساخت تجهيزات و سامانه‌هاي پرورش ماهي در دريا، افزايش سطح خودكفايي تخم چشم زده‌ي ماهي قزل‌آلا و توسعه‌ي صـيد فـراساحل را به عنوان مهم ترين رويـكردهاي كاري خود برگزيده است. 
سرمايه‌گذاري صـورت گرفته در زمينه‌هاي شيلاتي در دولت تدبير و اميد: 
دكتر خون ميرزايي بيان كرد: در هشت ساله ي خدمت دولت تدبير و اميد، سرمايه گذاري سالانه در بخش شيلات از 6600 ميليارد ريال در سال 1392 به سـالانه 13000 ميليارد ريال در سال 1399 رسيد كه افزايـش نزديك به صد در صدي را نشانمي دهد. اينك ميزان كل سرمايه گذاري صورت گرفته در بخش شـيلات از محل بودجه دولتي و سرمايه گذاري بخش خصوصي به 867 هزار ميـليارد ريال رسيده است. 

پرورش ماهي در دريا: 
رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به اهميت پرورش ماهي در دريا اظهار داشت: آبزي پروري دريايي از مزيت‌هاي چشمگير بسياري از استان ها؛ بويژه استان‌هاي شمالي و جنوبي كشور است و كه در اين سال‌هاي جنگ اقتصادي ظالمانه و تحريم‌هاي غيرقانوني؛ به علت وابستگي تجهيزاتي به خارج از كشور، به اهداف تكليفي برنامه نرسيده است، ولي امروز با ابتكار و خودباوري شركت‌هاي دانش بنيان داخلي، فناوري ساخت قفس‌هاي پرورش ماهي در دريا، بيش از 90 درصد بومي سازي شده است و با استـقرار در دريا، زير بار تولـيد رفته‌اند و خواهند رفت. با اين دستاورد مهم، وابستگي ارزي اين صنعت بسيار كاهش يافته است و افق بسيار روشني پيش روي آن نمايان شده است. 

پرورش ماهيان خاوياري و توليد خاويـار:
همچنين وي با تاكيد بر پرورش ماهيان خاوياري و توليد خاويار به عنوان يه فعاليت شاخص اين سازمان افزود: با به خطر افتادن ذخاير ماهيان خاوياري و هم پيماني كشورهاي ساحلي درياي خزر براي خودداري از صيد تجاري اين ماهيان در سال 1389و بويژه در دولت تدبير و اميد، تكثير و پرورش مصنوعي اين ماهيان در كشور شتاب گرفت و اينك 176 مزرعه فعال در 21 استان كشور با ظرفيت توليد بيش از 7000 تن گوشت و بيش از 100 تن خاويار در حال توليد و بهره برداري مي باشند، كه در سال 1399 موفق به توليد 3500 تن گوشت و بيش از 12 تن خاويار پرورشي شده اند. طبق آمار اعلامي توسط گمرك در سال 1399 نزديك به 4 تن خاويار پرورشي با ارزش صادرات نزديك به 3 ميليون دلار از كشور صادر شده است.
وي ادامه داد: با توجه به اقدامات اساسي صورت پذيرفته در هشت ساله اخير و اقدامات حفاظتي و بازسازي؛ به منظور حفاظت از ذخاير ژنتيكي اين ماهيان ارزشمند به عنوان فسيل زنده درياي خزر، فعالين صنعت خاويار در مراسمي نمادين و با هدف صيانت از ماهيان خاوياري و نشان تجاري خاويار ايران به عنوان ميراث ملي، "روز27 تيرماه 1399" را با رونمـايي از تمـبر يادبود "گراميداشت روز خاويار ايراني" ارج نهادند.

پرورش ماهيان زينتي:
دكتر خون ميرزايي پرورش ماهيان زينتي را مورد تاكيد قرار داد و تصريح كرد: ماهيان زينتي به لحاظ تنوع گونه اي، زيبايي، گوناگوني رنگ و نقش و...، در ميان ماهيان سرآمد هستند و براي حفظ تنوع زيستي، زيباي اماكن، جذب توريست، تفريح و سرگرمي و... نگهداري مي شوند و تقاضا براي اين گروه از آبزيان رو به گسترش، ومراكز تكثير و پرورش و فروشگاه هاي عرضه آنها رو به افزايش هستند. در سراسر كشور حدود 1600 مركز توليد آبزيان به كار تكثير، به وزن رساني و پرورش ماهيان زينتي اشتغال دارند. در سـال 1399 بيش از 276 ميليون قطعه ماهي زينتي در كشور تولـيد شده كه بيانگر تحـقق 101 درصدي نسبت به تكلـيف برنامه ششـم بوده و منجر به اشتغال 11328 نفر گرديده است. 
صادرات ماهيان زينتي در سال 1399؛ رشد 3/6 برابري به لحاظ هم ارزي (و 5/5 برابري به لحاظ وزني) نسبت به سال 1398داشته و ميزان صادرات آنان از 153 تن به ارزش 7/2 ميليون دلار در سال 1398 به 986 تن به ارزش 2/17 ميليون دلار در سال 1399 رسيده است. در حال حاضر، مهمترين مقاصد صادراتي ماهيان زينتي كشورهاي: عراق، تركيه، جمهوري آذربايجان، تركمنستان، افغانستان و كشورهاي ساحلي خليج فارس مي باشد و با توجه به نزديكي فاصله هوايي ايران و اروپا قابل توسعه به كشورهاي اروپايي نيز مي باشد. 

پروژه‌هاي 14 گانه‌ي شـيلاتي آماده‌ي بهره‌برداري و نقش آنها در افزايش اشـتغال، توليد و ارزآوري:

رئيس سازمان شيلات ايران در گزارش پروژه هاي 14 گانه شيلاتي آماده بهره برداري گفت: هم اكنون 14 پروژه‌ي گوناگون شيلاتي با 597 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري آماده‌ي بهره‌برداري گرديده‌اند؛ كه با بهره‌برداري از آنها، براي 1192 نفـر اشتغال ايجاد خواهد شد و 5 هزار تن به تولـيدات كشور افزوده خواهد گرديد. افزون بر اين، با اجراي اين پروژه‌ها، تعداد80 ميليون قطعه نـوزاد انواع آبزيان (ماهي و ميگو) نيز توليد خواهد شد و يك اسكله صيادي نيز به بهره‌برداري خواهد رسـيد.

دكتر خون ميرزايي افزود: يكي از پروژه‌هاي امروز، پرورش ماهيان زينتي كوشـيار درقزوين مي باشد. اين طرح با ظرفيت 30 ميليون قطعه ماهي زينتي، بزرگترين واحد توليد ماهيان زينتي كشور مي باشد، كه فاز اول آن با بيش از 27 ميليارد تومان سرمايه گذاري و اشتغالـزايي براي 150 نفر آماده بهره برداري مي باشد؛ كه از اين مبلغ، 7 ميليارد تومان از سوي دولت و 20 ميليارد تومان از سوي بخش خصوصي آورده شده است.
وي گفت: يكي ديگر از پروژه هاي مهم ماهيان زينتي كشور، مجتمع تكثير و پرورش آبزيان زينتي در شهرستان محلات استان مركزي مي باشد كه در زميني به وسعت 14 هكتار و به ظرفيت 10 ميليون قطعه و پيشرفت فيزيكي  60 درصد در دست اجرا است و نيازمند اعتبارات و تسهيلات تكميلي است. 
يكي ديگر از پروژه‌هاي پرورش ميگو، با وسعت 750 هكتار، با سرمايه‌گذاري كامل شركت مجتمع كشت و صنعت مكران، در منطقه شهرستان كنارك استان پراستعداد سيستان و بلوچستان ساخته شده است كه به علت نداشتن پوشش اينترنتي پرسرعت، امكان ارسال گزارش برخط از آنجا ميسر نبود؛ بنابراين ما در پروژه پرورش ميگو 540 هكتاري شركت جنوب تدارك كيش واقع در بندرلنگه استان هرمزگان مستـقر شـديم.

وضعيت پرورش ميگوي كشور:
معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به وضعيت ميگوي كشور اظهار داشت: پرورش ميگوي كشور از 12700 تن در سال 1392؛ با افزايش 286 درصدي (9/3 برابري) به 49000 تن در سال 1399 رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: در سه سال گذشته، ميانگين صادرات ميگو 30 هزار تن در سال بوده است و ميانگين قيمت محصول صادراتي در اين سه سال نيز نزديك به4 دلار به ازاي هر كيلوگرم بوده است. 
در سال 1399 نيز بيش از 3/27 هزار تن از محصول توليدي به ارزش 5/136 ميليون دلار به يازده كشور (امارات، عمان، روسيه، چين، ويتنام، تايلند، مالزي، اسپانيا، فرانسه، هنگ كنگ و تايوان) صادر گرديد. در سال‌هاي اخير، محصولات شيلاتي به صورت پيوسته به 17 كشور و به صورت موردي و غيرمستمر به 26 كشور صادر شده‌اند.
پرورش ميگو در استان هرمزگان: 
دكتر خون ميرزايي افزود: آبزي‌پروري ساحلي و دريايي از مزيت‌هاي چشمگير استان هرمزگان است و اين استان از قطب‌هاي مهم صنعت پرورش ميگوي كشور است، كه زنجيره‎هاي توليد و ارزش در آن راه‌اندازي شده‌اند و در سال 1399 بيش از 24 هزار تن ميگو در 5600 هكتار از مزارع پرورشي آن توليد شده است و براي امسال نيز برنامه‌ريزي لازم براي توليد 26 هزار تن ميگو در بيش از6000 هكتار مزارع پرورشي استان صورت گرفته است. 
ان شاءا... با برنامه‌ريزي صورت گرفته، امسال، بيش از تكليف60 هزار تني هدف برنامه ششم با بهره‌برداري از بيش از16 هزار هكتار مزارع كشور محقق خواهد شد. 
تاكنون بيش از 64 هزار هكتار مزارع پرورش ميگو به متقاضيان واگذار گرديده كه بيش از 40 هزار هكتار آن در دولت تدبير و اميد بوده است. 
وسعت مزارع در دست ساخت؛ كه تا پايان دولت تدبير و اميـد به بهره‌برداري خواهند رسيد و به 16 هزار هكتار كنوني، افزوده خواهند شد، معادل 7 هزار هكتار مي‌باشد و مجموع سطح قابل بهره‌برداري به 23 هزار هكتار خواهد رسيد. ظرفيت توليد در اين مزارع، بيش از 100 هزار تن برآورد مي‌گردد، كه با تكليف پيش‌بيني شده‌ي برنامه در سـال 1404 برابري مي‌كند. 

پروژه ي شاخص شيلاتي ـ مجتمع پرورش ميگوي شركت جنوب تدارك كيش:
رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به پروژهاي شاخص شيلاتي ادامه داد: مجتمع پرورش ميگوي شركت جنوب تدارك كيش در بندر لنگه؛ به عنوان يكي از بزرگترين زنجيره‌هاي پرورش ميگوي كشور، در زميني به وسعت 1860 هكتار؛ با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و دولتي بالغ بر 465 ميليارد تومان؛ براي توليد 3500 تن ميگو و كارآفريني براي 500 نفر در اين منطقه‌ي ساحلي راه‌اندازي شده است كه امروز، فاز نخست آن در زميني به وسعت 540 هكتار؛ با سرمايه‌گذاري 142ميليارد توماني؛ براي توليد 1500تن ميگو و كارآفريني براي 270 نفر در اين منطقه‌ي ساحلي، آماده‌ي بهره‌برداري شده است. 

وي در پايان گفت: وظيفه‌ي خود مي‌دانم از پشتيباني‌هاي همه جانبه‌ي جناب آقاي دكتر همتي؛ نماينده‎ي عالي دولت واستاندار پرتلاش و پيگير هرمزگان و همه‌ي اركان و اعضاي شوراهاي اداري و توسعه و برنامه‌ريزي استان براي شكوفايي اين صنعت در استان تقدير نمايم. 
نكته‌ي قابل توجه اين است كه در سال گذشته ميانگين توليد ميگو در مزارع برقـدار پرورش ميگو، بيش از    6 تن در هكتار و در مزارع بي‌بهره از نيروي برق، 5/3 تن در هكتار بوده است و سهم بالايي از مزارع پرورش ميگوي كشور از نيـروي برق بي‌بهره هستند. بنابر اين خواهشمندم دستور فرماييد وزارت محترم نيـرو با برق‌رساني به مزارع پرورش ميگوي كشور و پشتيباني از توليد، اقدامات شايسته‌ي تقدير خود در گذشته را تكميل نمايند.
هم اكنون اين 14 پروژه، با ويژگي‌هاي ياد شده، آماده‌ي بهره‌برداري هستند، كه اگر اجازه بفرماييد با دستور جنابعالي بهره‌برداري از آنها آغاز گردد. سپاسگزارم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)