امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

12:48 PM 1400/08/11 تعداد بازدید: 10

معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران خاطر نشان كرد: اگر ميزان توليد 2 برابر و تمام آن در داخل كشور مصرف شود باز هم سرانه مصرف ما با جهان فاصله زيادي دارد. چون ميانگين مصرف سرانه آبزيان در جهان 24 كيلوست اين در حاليست كه مصرف سرانه ما 13 كيلو و 400 گرم است.


  به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر نبي‌اله خون ميرزايي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا، در پاسخ به اين پرسش كه در خبرهايي منتشر شده است كه توليد گونه وانامي ميگو در خوزستان متوقف شده است آيا اين خبر را تاييد مي‌كنيد؟ گفت: من اين خبر را تاييد نمي‌كنم چراكه گونه اصلي توليد ميگو در كشور وانامي است و باتوجه به آمار ارائه شده از سوي سازمان شيلات، در اين استان توليد ميگو 3 تا 4 برابر نسبت به سال گذشته افزايش پيدا كرده است.

وي با بيان اينكه در سال جاري بيماري لك سفيد در كشور به حداقل رسيده است، خاطر نشان كرد: در استان خوزستان نزديك به 700 تن ميگو در مجتمع چوئبده آبادان و بيش از 100 تن در مزارع انفرادي توليد شده، البته آمار نهايي نشده و ممكن است توليد بيش از اين هم شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اين پرسش كه آيا زيرساخت‌ها براي برنامه افزايش توليد 2 برابري آبزيان فراهم شده است؟ گفت: افزايش توليد 2 برابري آبزيان برنامه ارائه شده از سوي وزير جهاد كشاورزي به مجلس است و اين برنامه در دوره 4 ساله دولت محقق خواهد شد.

وي ادامه داد: سازمان شيلات براي تحقق اين برنامه، رسته‌هاي مختلف شيلات را دسته‌بندي كرد.  زيرساخت‌هاي پرورش ميگو، ماهيان گرم آبي و پرورش ماهي در دريا تا پايان سال 1400 در حال آماده‌سازي است.

دكترخون‌ميرزايي ميزان توليدات شيلات در كشور را 1 ميليون و 270 هزار تن عنوان كرد و افزود: در يك برنامه چهار ساله اين ميزان 2 برابر افزايش پيدا خواهد كرد. در سال‌هاي اخير، باوجود تحريم جديد و با توجه به تغييرات اقليمي، در شرايط دشواري براي تحقق اهداف قرار گرفتيم اما با اين حال بيش از ۹۲ درصد برنامه ششم محقق شد.

اين مقام مسئول با اشاره به ضعف‌ در صنعت پرورش ماهي در قفس، تصريح كرد: با توجه به بومي سازي بخش عمده‌اي از مشكلات در اين حوزه برطرف شده است و موانع را پشت سر گذاشته‌ايم. اگر بستر كار از نظر پشتيباني‌هاي ريالي، تسهيلاتي، اعتباري و ارزي براي سايت‌هاي پشتيبان پرورش ماهي در قفس و در دريا فراهم شود پيش‌بيني ما اين است كه توليد 600 هزار تن در پايان سال محقق شود.

وي با اشاره به افزايش سطح پرورش مزارع ميگو، افزود: در 23 هزار هكتار مزارع ميگو پرورش داده مي‌شود كه پيش‌بيني ما اين است كه ميانگين توليد در سال آينده به 100 هزار تن برسد. برنامه 4 ساله ساداتي نژاد توليد 100 هزار تن ميگو در سال بود. اما بعد از شناسايي ظرفيت‌هاي توليد به اين نتيجه رسيديم كه مي‌توانيم بيش از 130 هزار تن ميگو در افق 4 ساله توليد كنيم.

دكترخون‌ميرزايي بااشاره به حمايت سازمان شيلات ازتوليدكنندگان، گفت: سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها از سوي بخش خصوصي صورت مي‌گيرد. در حوزه ماهيان سردآبي رويكرد ما افزايش بهره‌وري است و گسترش كمي و فيزيكي مزارع مد نظر ما نيست.

وي ادامه داد: مزارع گرم‌آبي عموما در محيط‌هاي باز هستند كه بايد اين مزارع را به سيستم‌هاي متراكم تبديل كنيم. باتوجه به سيستم تصفيه و بازچرخاني آبي كه در كشور معرفي شده است مي‌توان پرورش متراكم را در الگوهاي خرد و دو منظوره (كشاورزي و مشاغل خانگي) توسعه بدهيم و افزايش كمي توليد را محقق سازيم.

سرانه مصرف آبزيان 13 كيلوست

رييس سازمان شيلات ايران در پاسخ به اين پرسش كه آيا سازمان برنامه‌اي براي افزايش مصرف آبزيان دارد؟ گفت: رسيدن به اين مهم مستلزم فرهنگ‌سازي و مشاركت دسته جمعي همه دستگاه‌هاي فرهنگ ساز است. محيط‌هاي آموزشي از مهدكودك تا دانشگاه و محيط‌هاي اداري و نظامي بايد در اين زمينه همكاري و كار كنند.

وي بابيان اينكه ارزش غذايي فرآورده‌هاي آبزيان قابل قياس با ساير محصولات پروتئيني نيست، افزود: براي افزايش مصرف آبزيان بايد حلقه فرآوري، بسته‌بندي، صنايع تبديلي و تكميلي توسعه پيدا كند.

اين مقام مسئول بابيان اينكه مصرف سرانه آبزيان در كشور پايين است، افزود: اگر ميزان توليد 2 برابر و تمام آن در داخل كشور مصرف شود باز هم سرانه مصرف ما با جهان فاصله زيادي دارد. چون ميانگين مصرف سرانه آبزيان در جهان 24 كيلوست اين در حاليست كه مصرف سرانه ما 13 كيلو و 400 گرم است.

رييس سازمان شيلات در پاسخ به اين پرسش كه آيا قيمت بالاي آبزيان باعث كاهش مصرف اين محصولات شده است، گفت: بايد ببنيم كه پروتئين آبزيان با چه نوع پروتئين دامي ديگر قياس مي‌شود. آبزيان منبع پروتئني فراسودمند و برتر هستند؛ از 4 گونه ماهيان گرم‌آبي پرورشي قيمت 2 گونه آن كمتر از 15 هزار تومان است.

اين مقام مسئول با اشاره به نقش واسطه‌ها در افزايش نرخ ماهي، گفت: اتحاديه‌ها در شبكه توزيع ضعيف عمل مي‌كنند از اين‌رو بهتر است كه براي تعديل قيمت‌ها واسطه‌گري‌ها را كاهش بدهيم.

به گفته وي، قيمت ماهي قزل‌آلا سر مزارع بالاي 50 هزار تومان است.   

دكترخون ميرزايي با اشاره به دسترسي گسترده ما به آب‌هاي دريايي، درياچه‌اي، اقيانوسي و آب‌هاي جاري، گفت: برنامه‌هاي ما براي استفاده از آب‌هاي شور قابل توجه است. ديگر ما نگران شوري آب‌هاي چاه نيستيم چراكه براي آنها برنامه آ‌بزي پروري تنظيم كرديم. بايد توليدات كشور افزايش پيدا كند اين مسئله يك الزام است نه انتخاب.

وي بابيان اينكه آبزيان به‌عنوان غذاهاي برتر مطرح هستند، افزود: مصرف آبزيان در سلامت و پيشگيري از بيماري‌ها تاييد شده است. بنابراين بايد آبزي مصرفي را توسعه بدهيم  با افزايش تقاضا، پايداري توليد را بايد مد نظر قرار بدهيم تا عملكرد توليدكنندگان با ضرر و زيان مواجه نشود.

اين مقام مسئول با اشاره به لزوم توسعه بازارهاي صادراتي، تصريح كرد: بايد بر روي بازار كشورهاي آسياي جنوب شرقي، اروپايي، كشورهاي حاشيه حوزه خليج فارس، اتحاديه اوراسيا و 15 كشور همسايه كار كنيم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)