امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

2:19 PM 1400/08/17 تعداد بازدید: 7
۶۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات شيلاتي و آبزيان زنده، منجمد و فرآوري شده در ۶ ماهه نخست امسال به كشورهاي مختلف صادر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد كشاورزي، مديركل دفتر بهبود كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان سازمان شيلات ايران با اعلام اين مطلب گفت: از اين ميزان صادرات بيش از ۲۷ هزار تن انواع ماهي، ۲۰۱ تن ماهيان زينتي، ۸۹۰۰ تن ميگو، ۶۵۰۰ تن انواع كنسرو ماهي، ۱.۱ تن خاويار پرورشي بر مبناي آمار گمرك كشور و دو تن تخم چشم زده و بچه ماهي قزل آلا صادرات داشته ايم.

عيسي گلشاهي افزود: عمده صادرات دو تن تخم چشم زده و بچه ماهي قزل آلا از مراكز تكثير آبزيان در خرداد تا مرداد ماه امسال به كشورهاي ارمنستان، آذربايجان و گرجستان صورت گرفته است.

وي اضافه كرد: هدف گذاري نخست ما در حوزه تخم چشم زده و بچه ماهي قزل آلا، تامين نياز داخلي است، اما صادرات اين محصولات توليدي در داخل كشور به تدريج به ارتقاي تكنيك و تكنولوژي توليد كمك مي كند و سرمايه گذاري هاي انجام شده نشان مي دهد مي توانيم از واردكننده مطلق اين محصولات خارج شويم.

گلشاهي اظهار داشت: علاوه بر آمار صادرات ۶ ماهه نخست امسال، در هفته گذشته نيز براي نخستين بار دو تن تخمك فرآوري شده ماهي قزل آلا به مقصد روسيه و ارمنستان در مقياس تجاري صادر شد.

وي در همين حال صادرات حدود ۴ تن خاويار پرورشي در سال ۹۹ را تاييد كرد و گفت: سال گذشته علاوه بر صادرات دو تن و ۲۸۲ كيلو گرم خاويار پرورشي بر مبناي آمار گمرك ايران، يك تن و ۶۰۲ كيلو گرم خروج خاويار پرورشي همراه مسافر در قوطي هاي ۳۰ گرمي، ۵۰ گرمي و ۱۰۰ گرمي و مقداري فروش خاويار در فروشگاه هاي آزاد داخل فرودگاهي (قبل از گيت) داشته ايم و مجموع اين آمار، خريد و خروج حدود ۴ تن خاويار پروشي از كشور را نشان مي دهد.

مديركل دفتر بهبود كيفيت، فرآوري و توسعه بازار سازمان شيلات ايران در توضيحي بيشتر گفت: كالاهاي با ارزش و كم حجم مانند خاويار به دو شكل تجاري و همراه مسافر از كشور خارج مي شود و براي صادرات در سطح تجاري اين محصولات، اظهارنامه هاي گمركي براي آن تعريف و تنظيم شده كه بايد توسط صادركنندگان تكميل شود.

وي ادامه داد: بخشي ديگر از خاويار به عنوان كالاي همراه مسافر به كشورهاي خارجي براي مصرف شخصي، هديه يا فروش تجاري خرد برده مي شود كه در آمار گمرك گنجانده نمي شود، اما سازمان شيلات ايران به منظور رعايت ضوابط مقررات حفظ ذخاير و مقررات كنوانسيون تجارت گونه هاي در معرض انقراض (سايتس)، اين آمار را ثبت و ضبط مي كند و بايد مشخص شود چه ميزان خاويار از چه مزارعي در چه زماني و از چه مبادي و حتي با چه شماره گذرنامه اي از كشور خارج شده است.

بر اساس مقررات هر مسافر مي تواند به ازاي هر نفر همراه خود، ۱۲۵ گرم خاويار از كشور به عنوان كالاي همراه مسافر خارج كند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)