امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:14 AM 1400/08/18 تعداد بازدید: 11
مديركل دفتر بهبود، كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان شيلات خاطر نشان كرد: صادرات چمداني خاويار بر مبناي ثبت آماري سازمان شيلات حدود ۱۶۰۲ كيلوگرم بوده است كه بايد اين حجم به مقادير اعلامي گمرك اضافه شود.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، عيسي گلشاهي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا، در مورد اختلاف رقم صادرات خاويار از سوي سازمان شيلات با گمرك گفت: عدد اعلامي گمرك مبتني بر ثبت اظهارنامه‌هاي صادراتي و به ميزان ۲۲۸۲ كيلوگرم كاملا درست است. آمار سازمان شيلات با گمرك منافاتي ندارد اما گمرك بخشي از صادرات چمداني يا همراه مسافر را محاسبه نمي‌كند اما سازمان شيلات اين بخش را جزو صادرات محسوب مي‌كند.

وي با اشاره به ميزان صادرات كالاي همراه مسافر، خاطر نشان كرد: خاويار به عنوان يك كالاي كم حجم اما با ارزش، به‌دليل نياز به رصد و پايش كالاي مجاز و ثبت بر اساس مقررات سايتيس صورت مي گيرد. صادرات چمداني اين كالا بر مبناي ثبت آماري سازمان شيلات حدود ۱۶۰۲ كيلوگرم بوده است كه بايد اين حجم به مقادير اعلامي گمرك اضافه شود.

اين مقام مسئول تصريح كرد:  جابه‌جايي 125 گرم خاويار به عنوان كالاي تجاري محسوب نمي‌شود از اين‌رو هر مسافر مي‌تواند اين ميزان را با خود حمل كند.

اين مقام مسئول درباره توليد خاويار در كشور، بيان كرد: افزايش توليد خاويار مستلزم ايجاد زيرساخت‌ها در زمينه مزارع پرورشي و مراكز تكثير و توليد بچه ماهي است. خوشبختانه مزارع و مراكز تكثير ايجاد شده‌اند اما بايد روي كيفيت توليد كار شود تا تداوم آن با پايداري توام شود و در گام بعدي بايد اين ماهيان وارد مزارع پرورشي شوند.

وي ادامه داد: طول عمر و بلوغ ماهيان خاوياري نسبت به ديگر گونه‌هاي ماهي طولاني‌تر است مزارع پرورشي كه ماهيان آنها به باردهي ‌رسيده‌اند سبب رونق صادرات خاويار شده و در نيمه نخست سال رشد بيش از 100 درصدي را تجربه كرده است. در حال حاضر اين اميد زنده شده است كه بتوانيم به تدريج و دوباره جايگاه بين‌المللي مناسب خود را در زمينه صادرات خاويار بدست آوريم.

گلشاهي درباره انواع گونه‌هاي صادراتي آبزيان، گفت: ماهيان دريايي غيرماكول و غيرمعمول به كشورهاي خاور دور، از جمله  چين صادر مي‌شود. انواع ميگو نيز يكي از اقلام مهم صادراتي ما محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به صادرات گوشت ماهيان خاوياري و انواع ماهيان پرورشي، بيان كرد: در 2 سال اخير صادرات كنسرو ماهي به‌ دليل افزايش نرخ ارز روزهاي پررونقي را تجربه و قابليت رقابت با ديگر كشورها را پيدا كرد.

اين مقام مسئول با اشاره به جهش چشمگير صادرات ماهيان زينتي، افزود: صادرات مبتني برتكنيك‌هاي آبزي‌پروري، نوع ديگر صادرات آبزيان در كشور محسوب مي‌شود. در سال جاري 2 تن تخمك فرآوري شده ماهي قزل آلا به ارمنستان و روسيه صادر شد و اين مسئله نويدبخش اين مهم است كه بخشي از ضايعات و دورريزهاي ماهيان قزل آلا در واحدهاي فرآوري تبديل به كالاي داراي ارزش افزوده شده است. كالايي كه قيمت آن از ماهي هم مي‌تواند بالاتر باشد.

به گفته وي، در سال 99 درحدود 139 هزار تن انواع محصولات شيلاتي به ارزش بيش از 528 ميليون دلار به كشورهاي مختلف صادر شده است.

گلشاهي ارزآوري محصولات شيلاتي در 6 ماه نخست سال جاري را بيش از 160 ميليون دلار عنوان كرد و افزود: فصل صيد و برداشت مزارع پرورش در 6 ماه دوم سال جهش چشمگير پيدا مي‌كند از اين‌رو اين احتمال وجود دارد كه صادرات در اين مقطع زماني از اعداد و ارقام سال گذشته فراتر برود.
مديركل دفتر بهبود، كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان شيلات در پاسخ به اين پرسش كه آيا ماهي كنسروي را وارد مي‌كنيم؟ گفت: فصل صيد تون ماهيان در كشور محدود است. اين فصل صيد در منطقه سواحل و آبهاي دور استان سيستان و بلوچستان از ارديبهشت هر سال به دليل فرا رسيدن فصل مونسون تعطيل مي‌شود و اين تعطيلي تا شهريور و گاهي مهر ادامه دارد به همين دليل ماهي تون به اندازه ظرفيت‌ها وارد كارخانه‌ها نمي‌شود. بنابراين در اين بازه زماني كارخانجات كنسرو براي تامين نياز خود دچار چالش مي‌شوند و نياز خود را با واردات رفع مي‌كنند. البته بخش اعظم نياز كنسروهاي صادراتي و داخلي از محل صيد داخلي تامين مي‌شوند چراكه طعم و مزه ماهيان ايراني بازارپسندتر است.

وي با بيان اينكه كشور تايلند بزرگترين توليدكننده كنسرو دنيا است، خاطر نشان كرد: اين كشور درعين حال بزرگترين واردكننده ماهي تون نيز هست آنها براي ماهي وارد شده ارزش افزوده ايجاد مي‌كند و آن را صادر مي‌كند.

گلشاهي با اشاره به روش‌هاي مرسوم توليد كنسرو ماهي بيان كرد: علاوه بر كنسرو ماهي در قوطي‌هاي فلزي مرسوم، قوطي با درب و بدنه شفاف، كنسرو پاكتي و كنسرو در شيشه انواع كنسروهاي صادراتي محسوب مي‌شوند؛ البته شكل قوطي ممكن است گرد يا چهارگوش باشد. از سال جاري كنسرو پاكتي نيز به سبد تجاري ما اضافه شد كه به نظر مي‌رسد بتوانيم در اين زمينه به‌عنوان صادركننده، موفق عمل كنيم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)