امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:51 AM 1400/08/29 تعداد بازدید: 5

مدير كل شيلات خوزستان در اولين نشست ملي علمي - تخصصي نرسري ميگو وانامي گفت: راه اندازي پيوسته مزارع و مراكز تكثير و پرورش مجتمع پرورش ميگو چوئبده آبادان با شيب تند ناشي از انگيزه مضاعف و استقبال توليدكنندگان است.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، فتح اله ابوعلي، مدير كل شيلات خوزستان در اين نشست كه با محوريت نقش نرسري در ارتقا ايمني زيستي و پيشگيري از بيماري ها، افزايش توليد و توسعه پايدار در محل پژوهشكده آبزي پروري آبهاي جنوب كشور به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، ضمن قدرداني و تشكر از عملكرد شايسته توليدكنندگان زحمتكش مجتمع ميگوي چوئبده آبادان، اين مجتمع را پيشگام توليد ميگو در كشور اعلام و بر ضرورت استفاده از تكنولوژي و دانش روز در صنعت ميگو پروري براي حفظ جايگاه فعلي تاكيد كرد.
وي به تاريخچه و موقعيت جغرافيايي اين مجتمع اشاره نمود و گفت: اين مجتمع در ۵۶ كيلومتري جنوب شرقي جزيره آبادان قرار دارد و طرح پايلوت پرورش ميگو، براي اولين بار در كشور در شرق رودخانه بهمنشير (منطقه قفاس) در سال ۷۱ آغاز شد.
ابوعلي، از جمله ظرفيت هاي مهم مجتمع پرورش ميگوي چوئبده آبادان را دسترسي آسان به گمركات، ناوگان ريلي، بندري و فرودگاه بين المللي آبادان، جهت صادرات محصولات توليدي، مجاورت با منطقه آزاد تجاري اروند مطرح كرد.
مدير كل شيلات خوزستان در ادامه افزود: اين مجتمع با ۹ مركز تكثير ميگو و ۱۳ كارگاه عمل آوري و بسته بندي آبزيان نيز مجاورت دارد.
ابوعلي، ظرفيت اشتغالزايي مستقيم در اين مجتمع را ۵ هزار نفر خواند و يادآورشد: ميزان توليد در اين مجتمع در سال گذشته ۲۲۷ تن بوده است و امسال با رشد بيش از ۳ برابري به ۶۹۱ تن رسيده است و در سال آينده توليد يكهزار و پانصد تن ميگو پيش بيني مي شود.
وي در خصوص تعداد مزارع موجود در اين مجتمع گفت: در سال ۷۱ اين مجتمع با يك مزرعه راه اندازي شد و پس از فراز و نشيب هاي زياد طي سال‌هاي متمادي، امسال به ۲۷ مزرعه فعال و با رشد ۲ برابري سطح زيركشت نسبت به سال گذشته به ۳۳۰ هكتار رسيده است.
راه اندازي مزارع و مراكز با شيب تند ناشي از انگيزه مضاعف توليدكنندگان
مدير كل شيلات خوزستان، راه اندازي پيوسته مزارع و مراكز تكثير و پرورش ميگو با شيب تند را ناشي از استقبال و انگيزه مضاعف توليدكنندگان به دليل پيگيري هاي صورت پذيرفته جهت رفع موانع توليد دانست و گفت: پيش بيني مي شود در سال آينده تعداد مزارع فعال در اين مجتمع از ۲۷ به ۴۵ قطعه برسد.
اين مقام مسئول، مهم ترين چالش ها و مشكلات موجود در بخشي از اين مجتمع را ركود و تعطيلي مراكز تكثير، انباشتگي سود و جرايم بانكي مربوط به بدهي هاي معوق واحدهاي توليدي غيرفعال، عدم وجود تشكل منسجم بهره برداران و فرسودگي زيرساخت ها عنوان كرد.
برگزاري ۱۶۰ بازديد مشترك كارشناسان شيلات و دامپزشكي از مجتمع
ابوعلي، در بخش ديگري از سخنانش از برگزاري ۱۶۰ بازديد مشترك كارشناسان شيلات و دامپزشكي استان در فصل پرورش ميگو در سال ۱۴۰۰ از مزارع پرورشي فعال در مجتمع با هدف نظارت بر حسن اجراي دستورالعمل هاي فني – بهداشتي خبر داد و مهم ترين اقدامات اداره كل شيلات استان در راستاي راه اندازي مجدد مجتمع پرورش ميگوي چوئبده آبادان را ابلاغ و نظارت بر رعايت تقويم مجاز ذخيره سازي بچه ميگو در استان، تنظيم و ابلاغ فلوچارت فني – بهداشتي و مديريتي پرورش در مجتمع، لايروبي كانال هاي اصلي آبرسان c3 و c4، احيا و راه اندازي مجدد مراكز تكثير در سطح استان پس از ۳ سال ركود مطرح كرد.
مديركل شيلات خوزستان، در ادامه با اشاره به چشم انداز رونق و توسعه صنعت ميگو در استان، بيان داشت: ترويج استفاده از آبهاي نامتعارف در صنعت ميگوپروري، در دستور كار است و در راستاي توسعه اين صنعت، ايجاد مجتمع هاي ۶ هزار هكتاري بوطاهري و مجتمع ۳۹۵ هكتاري ميگوي هنديجان تعريف شده است.
ابوعلي، با تاكيد بر ضرورت برگزاري مستمر اين نشست ها تصريح كرد: امروز آغاز حركت جديدي در حوزه تحقيقات و رشد و توسعه پرورش ميگو در كشور ثبت شده است.
وي درخصوص طرح نرسري نيز گفت: اين طرح يك نسخه واحد براي نجات از بيماري لكه سفيد در مناطق مختلف كشور نيست بلكه راهكاري جهت كنترل و فعاليت و توليد موفق در كنار بيماري مطرح شده است.
مدير كل شيلات خوزستان، ادامه داد: در طرح نرسري خسارت هاي وارده به صنعت پرورش ميگو به حداقل مي رسد و در استان خوزستان به ويژه در مجتمع چوئبده آبادان با توجه به نوسانات دمايي و سوابق بيماري در اين منطقه اين طرح  حياتي و ضروري ارزيابي شده است.
وي، تدوين ضوابط براي طرح نرسري را مهم دانست و عنوان كرد: اين اقدام بايد براساس شرايط اقليمي متفاوت همه استان هاي كشور لحاظ شود نه صرفا ضوابط خشكي كه منحصر به يك منطقه خاص است.
اين مقام مسئول، تكميل فعاليت هاي تحقيقات در اين طرح را الزامي خواند و گفت: انتظار مي رود توليد كنندگان نيز با مطالعه و دانش تخصصي در اين حوزه فعاليت كنند.
در بخش پاياني اين نشست همچنين از ۵ توليد كننده برتر پرورش ميگوي استان خوزستان، با اهداي لوح سپاس تجليل و قدرداني به عمل آمد.
شايان ذكر است، رئيس موسسه تحقيقات شيلاتي كشور، رئيس پژوهشكده آبزي پروري آبهاي جنوب كشور، مدير كل دامپزشكي استان، مدير كل دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور سازمان شيلات ايران، محققان، توليدكنندگان و جمعي از صاحب نظران از ديگر سخنرانان حاضر در اين نشست تخصصي بودند و در بخش هاي مختلف با ارائه گزارشاتي از وضعيت پرورش ميگو و طرح نرسري راهكارهاي پيشگيري از بيماري لكه سفيد را مطرح نمودند. 
.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)