امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

4:42 PM 1400/08/30 تعداد بازدید: 11

معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران گفت: تقويت مشاغل خُرد با رويكرد حفاظت از محيط زيست و تشكيل زنجيره ارزش در بخش صيد و صيادي و آبزي پروري با هدف اقتصادي كردن اين فعاليت ها در دستور كار سازمان قرار گرفته است.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر نبي اله خون ميرزايي در حاشيه وبينار گراميداشت روز جهاني شيلات كه با حضور كارشناسان، دانشگاهيان، بخش تحقيقات شيلاتي و بهره برداران با شعار توسعه آبزي پروري و حمايت از صيد خرد برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: امسال از سوي سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) روز جهاني شيلات  با عنوان حمايت از مشاغل خُرد شيلاتي و با تمركز بر فعاليت هاي آبزي پروري معيشتي و صيادي خرد نامگذاري شده و ما براي تقويت اين مشاغل، رفع موانع توليد و پايداري آن برنامه ريزي مي كنيم.

وي افزود: سازمان ملل متحد در زمينه كشاورزي، برنامه توسعه روستايي اش را بر سه ركن تامين امنيت غذايي، ايجاد اشتغال و درآمدزايي در مناطق روستايي براي ريشه كن كردن فقر در اين مناطق و حفظ منابع طبيعي و محيط زيست استوار كرده است.

دكترخون ميرزايي با بيان اين كه مشاغل خرد شيلاتي در حوزه صيد و صيادي شامل فعاليت در رده هاي قايق و لنج مي شود، اظهار داشت: در حال حاضر از ناوگان ۱۱ هزار و ۵۳۹ فروندي صيادي، بيش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ فروند در رده قايق و لنج فعاليت مي كنند.

وي ادامه داد: حدود ۸ هزار فروند قايق و ۳۴۸۰ فروند لنج صيادي در آب هاي كشور فعاليت مي كنند كه از ۷۱۵ هزار تن صيد كشور حدود ۶۸۱ هزار تن معادل حدود ۹۵ در كل صيد را به خود اختصاص مي دهند.

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: در كشور بيش از ۱۳۶ هزار نفر معادل حدود ۹۷.۸ درصد از كل شاغلان در حوزه صيادي در رده هاي قايق و لنج مشغول به كارند.

وي اضافه كرد: يكي از برنامه هاي ما ساماندهي صيادي و صيد و صيادي مسولانه با نگاه حفظ محيط زيست و حفظ ذخاير آبي است.

دكترخون ميرزايي با اذعان به اين كه فعاليت قايق هاي بي هويت كه بدون مجوز صيد فعاليت مي كنند، مهمترين دغدغه ما و جامعه صيادي در نوار ساحلي به ويژه در آب هاي جنوبي كشور هستند، اظهار داشت: در حال حاضر بيش از ۲۰ هزار قايق بدون مجوز مشغول صيد هستند كه بايد ساماندهي شوند.

وي تصريح كرد: بر اساس گزارش هاي موسسه تحقيقات علوم شيلاتي، ذخاير آبزيان به علت بهره برداري بيش از حد در معرض آسيب هستند و رويكرد سازمان شيلات در مشاغل خُرد، بهره برداري مناسب و پاسداري و حفاظت از ذخاير آبي است.

رييس سازمان شيلات ايران بازسازي ذخاير، ارتقاي سطح مهارت صيادان، آموزش و ترويج روش هاي نوين صيادي، ارايه تسهيلات و ارتقاي سطح مسوليت پذيري و صيد مسولانه را از جمله رويكردهاي اين سازمان برشمرد.

وي درباره آبزي پروري خُرد نيز گفت: از ۵۵۳ هزار تن توليد در بخش آبزي پروري، بيش از ۶۰ هزار تن معادل حدود ۱۱ درصد مربوط به آبزي پروري خرد است.

دكترخون ميرزايي افزود: آبزي پروري خرد بايد با احداث و ترويج مزارع الگويي در مناطق مختلف كشور و انتقال دانش و فناوري توسعه پيدا كند و لازم است اين مزارع براي دريافت تسهيلات بانكي و ساير حمايت ها، شناسنامه دار شوند.

وي اذعان داشت: سال گذشته در حوزه توليد در بخش آبزي پروري حدود ۹۲.۵ درصد هدف برنامه ششم توسعه محقق شد، اما امسال آبزي پروري تحت تاثير خشكسالي و كرونا خواهد بود.


منبع: maj.ir

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)