امروز : پنج شنبه 30 دی 1400 بروزرسانی:1400/10/29

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:30 AM 1400/09/01 تعداد بازدید: 4
مجري يكي از طرح هاي پرورش ماهي در قفس هاي دريائي گفت:  بعد از ركود فعاليت دو طرح پرورش ماهي بزرگ در استان بوشهر، توسعه اين طرح دور از باور به نظر مي رسيد و مورد حمايت دستگاه هاي استاني نبود اما پشتيباني و هدايت شيلات موجب شد تا دو طرح در ديلم و كنگان احداث شود و با رسيدن به توليد و مشخص شدن اقتصادي بودن آنها توسعه پيدا كند به طوري كه اين روزها شيلات با حجم زياد تقاضا براي سرمايه گذاري مواجه است و اين صنعت به يكي از صنايع پيشران استان در زمينه توليد و اشتغال تبديل شده است.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، حميدرضا پيشاهنگ با اشاره به اينكه در مجموع، صنعت پرورش ماهي در قفس هاي دريائي به نسبت ساير طرح هاي پرورش آبزيان مزاياي بيشتري دارد اظهار داشت: اين طرح انرژي بر نيست و به برق نياز ندارد و حتي در مصرف بنزين هم از بنزين يارانه اي استفاده نمي كند. در واقع بجز تسهيلات، از دولت هيچ يارانه اي بابت توليد دريافت نمي كند و البته نيازي هم نيست. مخرب محيط زيست هم نيست و حتي به دليل تشكيل زيستگاه هاي مصنوعي آبزيان در محيط پيرامون قفس ها، از جنبه هاي مثبت زيست محيطي هم برخوردار است.
پيشاهنگ به ساير مزاياي طرح هاي پرورش ماهي اشاره كرد و عنوان داشت: از ديگر جنبه هاي مثبت اين طرح ها بازار نسبتاً بهتر آن در قياس با ميگو است زيرا گرايش مردم دنيا به مصرف ماهي بيش از ميگو است و مقايسه سرانه مصرف اين دو آبزي خود گوياي اين مطلب است. خوشبختانه در زمينه ساخت قفس ها نيز سرمايه گذاري كرده ايم و اكنون مونتاژ قفس ها و نصب آن در دريا بوسيله شركت هاي مستقر در استان انجام مي شود و نياز به خارج به حداقل رسيده است .

پيشاهنگ مشكلات اين طرح ها را برشمرد و افزود: مشكل اصلي طرح هاي پرورش ماهي در قفس هاي دريائي به عدم وجود شركت هائي است كه بايد خدمات مورد نياز اين طرح ها را پشتيباني كنند. مثلاً عدم وجود شناور جرثقيل دار باعث شده تا به هنگام تعويض تور كه ضروري است، تورهاي قبلي بجاي خارج شدن از آب و شست و شو و نصب در دوره هاي بعدي توليد بوسيله غواص، پاره و از آب خارج شود چون به دليل چسبيدن گياهان و جانوران دريائي به بدنه تور و سنگيني آن، امكان خارج كردن آن از آب بدون جرثقيل ميسر نيست. همين مورد باعث شده تا در هر دوره توليد ۳  تور را پاره و كنار بگذاريم كه هزينه زيادي به توليد كننده تحميل مي شود. بنابراين ضروري است كه شيلات نسبت به سازماندهي اين نوع شركت ها و حمايت از آنها اقدام كند. در زمينه كنترل بيماري هاي ماهي هم مشكل جدي است و جا دارد اداره كل دامپزشكي در اين زمينه فكري اساسي كند. 
همچنين بايد براي جايگزيني گونه ماهي سي باس كه اينك در قفس هاي دريائي پرورش داده مي شود چاره اي انديشيده شود. گرچه اكنون به دليل حجم كم توليد بازار فروش اين محصول با مشكل چنداني مواجه نيست و هر كيلوگرم آن بستگي به سايز ماهي از ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به فروش مي رسد اما واضح است كه تمايل مردم به مصرف اين ماهي زياد نيست و در صورت توليد انبوه با مشكلاتي مواجه خواهد شد. بنابراين هم براي بازار داخل و هم بازار خارج و هم ورود گونه هاي بومي از جمله ماهي هامور اقدامات جدي تري بايد به عمل آيد.

اكنون ۶ طرح پرورش ماهي در قفس هاي دريائي در محدوده آبهاي ساحلي استان بوشهر با ظرفيت ۴ هزار و ۵۰۰ تن نصب و مورد بهره برداري قرار گرفته است.   

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)